Het eerste bijzondere object in die collectie is een aardewerk beeldje van de hindoe god Shiva, een schenking uit 1819. Opmerkelijk is dat het gekleurd is, meestal wordt de god in het wit afgebeeld.21 Het is afkomstig uit een hindoetempel in Bengalen. Vos beschrijft het vanuit zijn christelijk geloof als een 'afgods beeldje genaamd Sieb, de verstrooier of straffer' en afkomstig uit een 'heidense' tempel. De dansende god Shiva is de bekendste god in het hindoeïsme, hij wordt zowel schepper als verwoester genoemd, staat voor zowel het positieve als het negatieve en behoort tot een drie-eenheid met de god Brahma en de god Vishnu. Koker met doorgesneden rijstkorrel, hoogte 4,4 cm, schenking 1819, Zeeuws Museum, Zeeuws Genootschap, 3600-Z-8049. Bengaalse trom, hoogte 26,5 cm, schenking 1820, Zeeuws Museum, Zeeuws Genootschap, 3600-ZG-414. figuur, een heilige, gesneden. Oorspronkelijk heeft Vos zeven kokers geschonken, maar er is nog slechts één exemplaar in de collectie aanwezig.22 Over de houten Bengaalse trommel, gemaakt van een uitgeholde boomstam en afgedekt met een dierenvel, schrijft Vos: 'Eene trom, zodanig als de Bengaalders op hunne feesten gebruiken, en gelijk men op vele platen, bij reisbeschrijvers vinde afgebeeld. Dezelve is gemaakt uit eene uitgeholde boom, bedekt met vel'. De trommel is in Bengalen een veel gebruikt muziekinstrument, vaak als begeleiding bij gezangen. Pijlenkoker uit Zuid-Afrika met enkele pijlen, lengte 67,4 cm, schenking 1820, Zeeuws Museum, Zeeuws Genootschap, 3600- ZO-10. Ook uit Bengalen komt een houten koker met daarin een glazen buisje waarin een halve rijstkorrel ligt. In de rijstkorrel is een menselijk In zijn brief van 16 december 1820 uit Kaapstad kondigt Vos de schenking aan van een boog en een koker met pijlen, afkomstig van het Zuid- 136 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2021 | | pagina 46