boeddhisme. Overbeek houdt zelfs in Batavia een lezing voor het Bataviaas Genootschap en schrijft in het jaarboek over de leer van de boeddha.25 Het kleinste van de drie beeldjes, dat wordt vermeld als 'klein imitatie bladkoperen boeddha beeldje', is zoekgeraakt.26 Het tweede is een verguld houten beeld van een zittende boeddha op een verhoogd voetstuk, met een donker hoofddeksel. De rechterhand van de boeddha ligt omlaag met de handpalm naar binnen en de vingers wijzend naar de aarde. De linkerhand ligt op de schoot. Het derde is een bronzen beeldje van een op een laag voetstuk zittende boeddha met gekruiste benen en schuin over de schouders draagt hij een kledingstuk, versierd met rechtlijnige inkepingen. De ogen zijn gesloten en de handen liggen in de schoot, in de meditatiehouding. Dr. J.R. Vos heeft altijd het Zeeuws Genoot schap een warm hart toegedragen. Hij eindigt de aanhef in zijn brief van 3 mei 1820 niet voor niets met een uitroepteken. Hij schrijft ook dat hij ten allen tijde trachten zal 'om zoo veel mogelijk, tot nut van dit zoo edel Genootschap te wezen'. Veel voorwerpen vonden de weg naar Middelburg. En ondanks het verloren gaan van de naturalia, boeken, munten en delen van de etnografica is de collectie J.R. Vos voor het Zeeuws Genootschap een blijvende herinnering aan een opmerkelijk corresponderend lid in Bengalen en is zijn collectie, een van de oudste Boeddha-beeld, hoogte 16 cm, schenking 1825, Zeeuws Museum, Zeeuws Genootschap, 3600-BEV-Z-73. onderdelen in de verzameling, nu nationaal beschermd erfgoed. Drs. E.J.M. van der Geest (1955) studeerde sociaal- economische geschiedenis aan de Universiteit Leiden en was wetenschappelijk medewerker van het Zeeuws Documentatiecentrum en conservator oude drukken en bijzondere collecties van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Sinds 2001 is zij conservator van de verzameling Volkenkundige voorwerpen van het Zeeuws Genootschap. Noten 1 Zeeuws Archief (ZA), Archief Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen (Archief ZG), inv.nr 64, brief 3-5-1820; inv.nr 82. 2 Het muziekinstrument(?) is niet bekend bij The Horniman Museum, British Museum in Londen en Pitt Rivers Museum in Oxford en ook niet te vinden in de catalogus van de Ethnografical Gallery of the Indian Museum te Calcutta, 1917. Met dank aan Margaret Birley, The Horniman Museum, Londen. 3 Gegevens over de familie zie: www.zeeuwengezocht.nl, geraadpleegd op 10-02-2021. ZA, Archief ZG, inv.nr 9, 10-5-1837, p. 256. 4 Caroline van Santen, 'Zeeuws Museum, Middelburg', in: Collecting in the South Sea: the Voyage of Bruni d'Entrecasteauc (1791-1794), Leiden 2018, p. 155-157. 5 Johanna Rebekka Carolina Herklots (Chinsurah 1792-Dulwich (London) 1840). Familieconnecties in: Johan Francke, 'Het heeft ons ten uiterste leed gedaan met geene uwer edeles letteren verheugd te hebben mogen worden'. De briefwisseling van VOC- onderkoopman Gregory Herklots (1739-1789) vanuit Bengalen met zijn familie in Middelburg', in: Indische Letteren, jaargang 33, juni 2018, p. 221-235. 138 't Is vol van schatten hier

Zeeland | 2021 | | pagina 48