waarna er ook nog wordt verbouwd voor ruim 300 pond.5 Dit laatste wil het koppel bekostigen met de rentbrief van 800 pond die Anna is toegevallen als erfenis van haar vader. De brief is echter bezwaard met fideï commis, hetgeen op hun verzoek ongedaan wordt gemaakt door het provinciaal bestuur. De carrière van Pieter in het stadsbestuur verloopt naar behoren; in de jaren zeventig is hij er afwisselend raad, schepen en thesaurier. Een privékwestie die van invloed zal blijken te zijn op zijn latere bestuurlijke carrière betreft het vermogen van de familie Velters. Duvelaer is bevriend met Francois Velters, Heer van Aagte- kerke, thesaurier van de stad en een neef van Anna. Hij is getrouwd met Henriette Thibaut, maar zij laat zich schaken door Alexander de Muincq (1655-1719). Velters wordt met een smoes naar zijn buiten in Aagtekerke gelokt, hetgeen De Muincq de gelegenheid geeft in zijn kantoor in Middelburg in te breken en daar waarde papieren, sieraden en meubelen mee te nemen, waar Thibaut recht op meent te hebben. Het koppel vlucht de stad uit, ontmoet elkaar en reist dan gesplitst door naar Nijmegen en Den Haag, alwaar ze gearresteerd zullen worden op last van Velters.6 Velters zal kort hierna over lijden, maar niet dan nadat hij in het bijzijn van Pieter Duvelaer een nieuw testament heeft laten opstellen, waarin Henriette Thibaut wordt onterfd, haar de zeggenschap over hun minder jarige zoon Hendrick (..-1694) wordt onttrokken en Hendrick met zijn tantes Clara en Anna Velters (de zussen van Francois) tot erfgenaam worden benoemd. De zussen krijgen het vruchtgebruik van de nalatenschap en dienen ervoor zorg te dragen dat de opbrengst ten goede komt aan hun neefje. En Pieter Duvelaer? Hij wordt voogd van Hendrick en executeur van de boedel. Duvelaer blijkt nog een list in petto te hebben om vermogen aan de boedel te onttrekken. Hij laat een geheim codicil toevoegen dat behelst dat zijn vrouw een legaat van 14.000 pond krijgt wanneer de meerderheid van de erven ermee instemt. Hij krijgt Clara Velters zo ver dat hij haar belangen mag behartigen en als voogd van de jonge Hendrick kan hij zelf tekenen. De volgende actie van Pieter Duvelaer is om gedaan te krijgen dat zijn vrouw alsnog wordt gelegitimeerd. Ondanks protesten uit de familie Velters, krijgt hij het in december 1680 voor elkaar dat het provinciebestuur haar een wettige status toebedeelt, met brieven van legitimatie, echter alleen vanwege de eer en waardigheid; ze kan er geen recht aan ontlenen inzake erfenissen en andere voordelen. Het voogdijschap en de functie als executeur levert alleen al het eerste jaar 1.000 gulden op. Het paar Duvelaer-Velters is genoeg in bono om in 1682 het kapitale huis 's-Hertogenbosch aan de Vlasmarkt te kunnen kopen.7 In de hierop volgende jaren komt de handelwijze van Duvelaer inzake de erfenis boven water en volgt toenadering tussen de door hem uitgespeelde zusters Velters en hun ex-schoonzus Thibaut. Hoe het juridisch touwtrekken financieel wordt beslecht, is onduidelijk, maar voor Duvelaer heeft het in bestuurlijke zin gevolgen. Hij komt niet meer verder dan in de functie van raad en zelfs die verliest hij wanneer hij in 1687 wordt 'weggepromoveerd' als secretaris van de provincie, een functie waarvoor hij zelfs een bedrag moet betalen aan de stadregering, waar hij nu geen vinger meer in de pap heeft. Tot in 1696 blijft hij rechtszaken aanspannen om zijn positie in de stad terug te krijgen, maar zonder succes. Dieptepunt is zijn actie op straat wanneer hij Alexander de Muincq - die al heel kort na het overlijden van Francois Velters is gerehabiliteerd, 'keurig' trouwt met zijn geliefde Henriette Thibaut en binnen de kortste keren weer wordt benoemd tot burgemeester - op straat belaagt om hem een vrijgekomen raadszetel te geven. Pieter Duvelaer overlijdt in 1703 zonder zijn ambtelijke ambities verder te kunnen vervullen. Anna Velters leeft lang genoeg om hun zoon Abraham wel de positie van burgemeester te zien bekleden. Geportretteerd Het is sinds jaar en dag bekend dat Pieter Duvelaer en Anna Velters zich hebben laten portretteren (afb. 1-2). De schilderijen raken uit familiebezit en belanden in het Montclair Art Museum (Montclair, New Jersey). Maar zoals dat wel vaker gaat in Amerikaanse musea, leidt verandering van smaak tot verkoop en gaan de schilderijen opnieuw zwerven. In 1990 wordt het paar aangeboden bij Christie's New York en krap een half jaar later bij Christie's Amsterdam. Na 94 Jan Denens schildert Pieter Duvelaer en An na Velters

Zeeland | 2021 | | pagina 4