Zeeland 30.3 Het laatste oorlogsjaar De beschrijvingen van de verdedigingswerken van IJzendijke, Damme en Sluis vertonen enige onevenwichtigheid. Dat de duidelijke beschrijving van Damme veertig pagina's vergt is te begrijpen, maar dat verklaart nog niet dat zowel bij IJzendijke als Sluis volstaan is met slechts zeven pagina's. Voor een betrekkelijk eenvoudige vesting als IJzendijke, die weinig wijzigingen onderging, is dit nog verklaarbaar, maar van een grote vesting als Sluis, waar regelmatig verbeteringen werden aangebracht, krijgt men toch een onvolledig beeld. De geringe beschikbare ruimte liet het blijkbaar niet toe de opgesomde poorten en belegeringsschansen op een kaart aan te duiden. Ook is de omvangrijke versterking van de vesting omstreeks 1700 niet duidelijk te maken met een kaartje van 10 x 6% cm. De uitbreiding van het boek met één katern zou de mogelijkheid hebben gegeven IJzendijke en vooral Sluis uitvoeriger te beschrijven en verscheidene kaarten groter af te drukken. Waardering De waarde van het boek is, naast de inhoud van de eerste twee hoofdstukken, vooral gelegen in de gedegen en uitvoerige beschrijving en uitleg van de verdedigingswerken van Damme in het vierde hoofdstuk. Het is van groot belang de kennis over deze vesting te behouden en bekend te stellen aan een breder publiek. Belangrijk is ook dat naast de cultuurhistorische waarde inmiddels ook de natuurwaarden van de delen van de vesting en de directe omgeving een plaats hebben gekregen in het boek. Daarmee is, ondanks de kritische opmerkingen, de uitgave toch als waardevol te beschouwen. T. de Kruijf aan de Rijksuniversiteit Leiden. Hij vervulde troepen- en staffuncties. Hij was onder meer directeur van de Hogere Krijgsschool en het Instituut Defensie Leergangen. Hij was van 1995 tot 2020 voorzitter Studiecommissie van de Stichting Menno van Coehoorn en was o.a. betrokken bij de voorbereiding en uitgave van verschillende delen van de Atlas van historische verdedigingswerken in Nederland, waaronder het deel Zeeland, dat in 2004 verscheen. Jop Steenhof de Jong, Het laatste oorlogsjaar. Zierikzee, februari 1944-mei 1945, uitgave Stichting Brouws Museum, Brouwershaven 2021, ISBN 9789090344911. 29,95) Jop Steenhof de Jong schrijft geregeld artikelen en boeken over de contemporaine geschiedenis van Schouwen-Duiveland. Ditmaal richt hij zich op het laatste oorlogsjaar in Zierikzee van februari 1944 tot mei 1945. De auteur vond hiervoor twee bijzondere bronnen, namelijk de dagverslagen van John de Bruyne en het dagboek van Krijn de Feijter, die, respectievelijk als gezagsgetrouw ambtenaar en als middenstander met Duitse sympathieën, de situatie in het geïsoleerde Zierikzee op een geïnundeerd eiland beschreven. Drs. Ing. T. de Kruijf (1938) volgde de HTS-opleiding weg- en waterbouwkunde te Utrecht en werd daarna op de KMA opgeleid tot genieofficier. Hij volgde de hogere militaire vormingen op de Hogere Krijgsschool en in de Verenigde Staten. Hij studeerde geschiedenis Zierikzee februari jc/44 - mei 1945 Boekbesprekingen 145

Zeeland | 2021 | | pagina 55