Het boek opent met een opmerkelijke kleuren foto van het zicht op Zierikzee uit het westen op een zomerse dag in 1939 met oppers op het land. Naast de Sint-Lievensmonstertoren van 54 meter en de fragiele toren van het stadhuis staat als een enorme fallus de betonnen watertoren van 53 meter op de Wandeling naast de Zoutegracht. Hoe is het mogelijk dat dit gebouwd werd in het monumentale stadje, denk ik meteen. Men schijnt er in 1930 bij de opening nogal trots op te zijn geweest. Vijftien jaar later bliezen de Duitsers het gevaarte op, omdat het voor de Geallieerde beschietingen vanaf Noord-Beveland een richtpunt was. Voor het algemene militaire kader gebruikt Steenhof de Jong bestaande literatuur. Hij heeft geen archieven in Engeland en Duitsland bezocht en dat was voor zijn vlot geschreven verhaal over de laatste vijftien maanden van de oorlog ook niet nodig. Aan de binnenkant van de kaft staan een fraaie plattegrond van Zierikzee van omstreeks 1925 en een Sonderausgabe uit 1940 van het middendeel van Schouwen-Duive- land van de Nederlandse Topografische Dienst. In mei 1940 was er op Schouwen-Duiveland niet veel gebeurd, het bleef een geïsoleerd eiland. De oorlog kwam dichterbij toen begin 1944 de Duitse bezetter besloot een invasie te verhinderen door het eiland onder water te zetten. Met de vele bunkers in de duinen van de Atlantikwall moest dat de tegenstander afschrikken. De inundatie werd technisch en bestuurlijk begeleid door ir. A.J. Ilcken (1892-1979), ingenieur bij het waterschap Schouwen en fanatiek lid van de NSB. Hij ontwierp de eerder genoemde watertoren. Schouwen-Duiveland had in het verleden wel inundaties gekend door stormvloeden, maar deze oorlogsinundatie ging gepaard met een massale evacuatie. Van de bijna 7000 inwoners van Zierikzee mocht maar ongeveer een tiende blijven. Velen waren nog nooit van het eiland geweest. Op het evacuatieformulier van dr. J.J. Westendorp Boerma, directeur Rijks-HBS, staat 'met vrouw' die zelfs niet met naam wordt genoemd. Aanvankelijk spraken de Duitsers over Ansumpfung door regen- en duinwater, maar dat was een leugen: de sluizen gingen open en het zeewater stroomde naar binnen. Zierikzee binnen de wallen bleef droog. Op dat moment komt de commies ter secre tarie J.J. (John) de Bruyne (1898-1978) in beeld. Hij was zeer klein (zijn lengte is niet vermeld) en bij collega's niet populair. Hij was de zoon van de vroegere directeur van de Rijks-HBS. De Bruyne werd de schakel tussen de Duitse bestuurders in Middelburg en Zierikzee. Hij moest vaak bemiddelen, want burgemeester jhr. mr. dr. J. Schuurbeque Boeije (1891-1955) was vaak niet aanwezig. Deze gezagsdrager werkte 15 jaar als ambtenaar in Den Haag (CBS), maar had geen bestuurlijke of politieke ervaring. Zijn achternaam bleek van doorslaggevende betekenis voor benoeming in 1934: de familie Boeije bekleedde sinds de 15e eeuw bestuurlijke posities in Zierikzee. Na de invasie van de Geallieerden in Frank rijk kwam Schouwen-Duiveland in september- oktober 1944 onder invloed van de oorlog door de Slag om de Schelde. Het front lag daarna in de zeearm Oosterschelde. Half september startte operatie Market Garden met een stroom van vliegtuigen boven Schouwen-Duiveland. De burgemeester van Zierikzee hield met enkele ambtenaren kantoor in de Christelijke bewaar school in Kloetinge, waar hij ook vaak afwezig was. Na de oorlog werd hem verweten veel te gemakkelijk aan de Duitse eisen te hebben toegegeven. Het vonnis bij de zuiverings commissie was 'een zeer ernstige berisping zonder openbaarmaking'. John de Bruyne werd als gevolg van de afwezige Schuurbeque Boeije in feite de schaduw-burgemeester in Zierikzee. Hij verantwoordde zich in uitgebreide dagverslagen. Steenhof de Jong schrijft dat De Bruyne nooit van pro-Duitse activiteiten is beschuldigd en spreekt zijn waardering uit. De poging van een groep verzetsmensen naar Noord-Beveland te varen, eindigde in het drama van de 'Tien van Renesse', die op 10 december 1944 werden opgehangen aan de bomen in de slotlaan van Slot Moermond. 146 Boekbesprekingen

Zeeland | 2021 | | pagina 56