Een redactie zonder Ad Beenhakker Eens moest het er natuurlijk van komen. Ad was vanaf het allereerste begin lid van de redactie van het tijdschrift Zeeland. Dat begin was in 1992, dus 29 jaar geleden! Hij zag veel hoofdredacteuren en redacteuren komen en gaan, vertelde hij bij zijn afscheid tijdens de redactievergadering in juni. Ad was eigenlijk waterbouwkundig ingenieur en heeft nog gewerkt bij het beroemde Water loopkundig Laboratorium, waar schaalmodellen van Nederlandse wateren gemaakt werden om te verwachten stromingen te meten. Soft wareprogramma's maakten een eind aan zulke analoge experimenten. Het bouwwerk in de Noordoostpolder is nu bos geworden, van Natuur monumenten. Half de jaren zeventig kwam hij terug naar Zeeland, zijn geliefde Zeeland, waar hij in Kloetinge geboren en getogen was. 'Het Zeeuwse landschap is zoiets bijzonders, dat we er heel zuinig op moeten zijn. Als het verdwijnt gaat ook de typisch Zeeuwse planten- en dierenwereld verloren. En nergens in ons land is een gebied te vinden dat op Zeeland lijkt.' Dat zegt Ad in de PZC van 14 april 1982. Hij was toen hoofd van het Bureau Natuur en Landschap van de Provinciale Planologische Dienst van de provincie Zeeland. Om een deugdelijk plano logisch beleid te voeren moesten onder meer de natuurwaarden van de provincie goed bekend zijn. Een kolfje naar zijn hand. Ad kent de provincie als geen ander. Later verschoof zijn belangstelling wat meer naar de geschiedenis van Zeeland; hoe is het landschap ontstaan? Nog later kreeg de verbeelding van Zeeuwse steden en het Zeeuwse landschap ook zijn belangstelling. Hij schreef ook daar veel artikelen over en zijn laatste boek was dan ook 'Naar Zeeland! Schilders van het Zeeuwse Landschap'. De redactie heeft zeer ruim geprofiteerd van de enorme kennis over Zeeland die Ad op allerlei terreinen bezit. Hij was ook altijd bereid artikelen voor ons tijdschrift te schrijven. Maar aan alles komt een eind. In zijn laatste redactievergadering vertelde Ad dat hij moest vaststellen dat door alle Corona-beperkingen zijn bijdragen minder werden omdat hij er niet op uit kon gaan en mensen ontmoeten. Ook zijn afgenomen mobiliteit speelde daarbij een rol. Zijn kennis werd niet meer ververst en aangevuld en, met pijn in het hart, gaf hij aan dat hij ging stoppen met zijn werk voor ons tijdschrift. Het is duidelijk dat de redactie, en daarmee ook ons Genootschap, Ad zeer veel dank verschuldigd is. Gerard Heerebout 152

Zeeland | 2021 | | pagina 62