Zeeland 30.4 Afhankelijk van de attributen wordt het mannelijke lid bespot of verheerlijkt. Zoals bij het speldje met een vrouw die op een gigantische penis staat en een banderol vasthoudt met het opschrift 'die: tere: pae:nis' (de tere penis). Een woord 'teer' kan zowel teder als zwak betekenen en het kan dus zowel een exemplaar betreffen dat weinig weerstand biedt tegen vleselijke verlokkingen alsook een die slap blijft. De meest voorkomende attributen zijn een kroon en vleugels, een zwaard, een kruisboog en een paard; soms hangt er een belletje aan. De vleugels kunnen van de Romeinse fascinum stammen of de speld kan een metafoor voor een gevleugelde penis laten zien. Op een andere speld duwt een vrouw, ook bovenop een riante penis, een kruiwagen vol fallussen Het kan een heks zijn die bij ontrouwe mannen hun fallussen ontvreemdt of een echtgenote die haar viriele man prijst. Zelfstandig functionerende vulva's Er zijn in totaal 88 vulva insignes gevonden. De losse vulva's hebben, net als de fallussen, een aantal vaste attributen. Het meest voorkomende zijn stelten, een pelgrimstenue, een kroon, vleugels, een karwats en een paard; enkele rusten op een krukje. De vulva-insignes komen bijna uitsluitend in Zeeland voor. Op drie na (een in Parijs en twee in Londen) zijn ze allemaal in Zeeland gevonden Fallusdier bereden door figuur met banderol DE SELDE - (vindplaats Middelburg), Langbroek, Collectie Familie Van Beuningen, inv.nr 2538 (K00629) tijdens opgravingen in het verdronken dorp Nieuwlande. In het Verdronken land van Zuid- Beveland en zeker in het dorp Nieuwlande heeft vaak oudheidkundig onderzoek maar ook veel schatgraverij plaatsgevonden. Het dorp ontstond aan het eind van de twaalfde eeuw en verdronk na 1532. De kerk was gewijd aan de Heilige Maagd. Er is een hardnekkig beeld in de literatuur dat vrijwel heel Zeeland vanaf de vierde eeuw onbewoonbaar werd door de uitgebreide overstromingen door de zee. Dat beeld klopt niet helemaal. De uitgestrekte en bewoonde veengrond erodeerde weliswaar en er ontstonden United Kingdom Manchester etherlands Belgium Luxembourg Vulvafiguur als pelgrim op trippen, met pelgrimshoed, fallusstaf in de ene hand en rozenkrans in de andere (vindplaats Reimerswaal), Langbroek, Collectie Familie Van Beuningen, inv.nr 2184 (K00663) Gekroonde en gevleugelde vulva- Verspreiding van de vulva-insignes figuur (vindplaats 's-Hertogenbosch), (bron: Kunera database) Langbroek, Collectie Familie Van Beuningen, inv.nr 3185 (K06920) Lood-tinnen seksuele insignes 161

Zeeland | 2021 | | pagina 11