Chirurgijn Nicolaas van Woestenburg en de slaapkoorts van Hester Speijer uit Dreischor: een vreemd ziektegeval en een wonderlijke genezing in 1775 E.J.M. (Liesbeth) van der Geest In mei 1775 stuurt chirurgijn Nicolaas van Woestenburg uit Brouwershaven een hand geschreven rapport in de vorm van een klein schriftje met een gemarmerde kaft naar het Zeeuws Genootschap te Vlissingen.1 Bij het schriftje is een brief waarin hij een en ander uitlegt: 'Aan de Zeergeleerde Konstlievende en wijd beroemde Heeren de Heeren Directeuren van het nuttig Zeeuws Genootschap der Weten schappen te Vlissingen wordt deze kleine obser vatie wegens eene Slaapkoorts van negentien aaneen volgende dagen en nachten, met een goed oogmerk voor het gemeenebest opgedragen door Nicolaas van Woestenburg, chirurgijn te Brouwershaven. Enkele weken eerder, zo schrijft hij, heeft hij te maken gehad met een ziekte die zich openbaarde bij Hester Speijer uit Dreischor. In zijn 28-jarige carrière als chirurgijn heeft hij niet eerder een dergelijk ziekteproces meegemaakt. Hij noemt het een geval van 'slaapkoorts'. De patiënte is na een val in haar huis in een diepe slaap geraakt en niet meer wakker te krijgen. Van Woestenburg doet aderlatingen en schrijft allerlei medicamenten voor in de hoop haar te genezen. Na negentien dagen wordt zij wakker. Is dit dank zij de methode van Van Woestenburg of is het een natuurlijke genezing? De chirurgijn wil zijn collega's geneesheren in Zeeland deelgenoot maken van het voorval. Hij beschrijft het ziekteproces en somt zijn gebruikte methoden op. Bij het rapport is een verklaring gevoegd van schout en schepenen van Dreischor, waardoor de observatie een officieel karakter krijgt. Zij schrijven: 'Wij schout en schepenen, composeerende de Magistraat van Dreyschor, attesteren voor de waarheid ter requisitie van de dit aangaande, dat Hester Leenderse Speijer weduwe van wijlen Cornelis Janse Fonteine, oud 67% jaren wonend binnen deze plaats, na eene Het schrift van Nicolaas van Woestenburg dat hij in 1775 naar het Zeeuws Genootschap stuurt. Zeeuwse Bibliotheek, Zeeuws Genootschap, handschrift 3494. valling op haar hoofd, nu omtrent vier weken geleden, gedaan te hebben door een daarop gevolgde en aanhoudende slaapziekte (door den ondergenoemde Chirurgijn Slaapkoorts genaamd) van 19 dagen en 19 nachten, zonder in dien tijd eenige spijzen te hebben gebruikt, door Mons. Nicolaas van Woestenburg, Chirurgijn ter stede Brouwershaven, onder Gods zegen thans zeer gelukkig en volkomen is hersteld, zonder eenig verlies van oordeel of gebrek in het een of ander deel, zijnde in alles als te voren in een volkomen presentie. Ter oorkonde geteekend binnen Dreyschor voorschreven den 16 meij 17 honderd vijfenzeventig'. De verklaring is ondertekend door schout Jacob Hokke en de schepenen Gerrit 164 Een vreemd ziektegeval en een wonderlijke genezing

Zeeland | 2021 | | pagina 14