van Kleeft, Pieter Schorel, Seeger Allegoed en Joost der Weduwen. Geneesheren en het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen Het Genootschap ter bevordering van Nuttige Kunsten en Wetenschappen, zo wordt het Zeeuws Genootschap bij de oprichting in 1769 genoemd, zetelt tot 1801 in Vlissingen. Onder zijn leden telt het genootschap in de beginjaren veel predi kanten en medici.2 Van Woestenburg kent het genootschap. Hij is beslist niet de enige die het genootschap schrijft over een bijzondere gebeurtenis in zijn chirurgijnspraktijk. In de collectie Handschriften van het Zeeuws Genoot schap zijn diverse medische verhandelingen, waarnemingen en observaties te vinden van tijdgenoten, zoals die van de Zeeuwse medicinae doctores Paulus de Wind (1714-1771), David Henri Gallandat (1732-1782), Gerard de Wind (1730 1800), Jacobus de Puyt Jz. (1740-1812), Abraham Muller (1740-1827) en Samuel de Wind (1742 1803). Soms hebben zij tekeningen gemaakt van bizarre vergroeiingen of enorme uitstulpingen om duidelijk te maken hoe het er uitziet. Sommige van deze waarnemingen worden vervolgens gepubliceerd in de Verhandelingen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. In de eerste twee uitgaven zijn er al enkele te vinden, maar ook die van bekende Nederlandse artsen, zoals de Rotterdamse heel- en vroedmeester Franciscus Henricus Gram, David van Gesscher, chirurgijn en heelmeester in Amsterdam en Nicolaus Georgius Oosterdijk (1740-1817), hoogleraar geneeskunde te Harderwijk (zie illustratie).3 Tekening van Martinus van Solingen bij een notitie van Paulus de Wind over een uitwas, die bij een volwassen man aan de buik hing, ca. 1753. Zeeuwse Bibliotheek, Zeeuws Genootschap, handschrift 4301. Gravure van E.J. Romer bij een artikel van N.G. Oosterdijk over een zeldzaam gebrek aan het dijbeen, in: Verhandelingen van het Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen, deel II, 1771. De bedoeling van deze publicaties is om kennis te verspreiden en kennis te vergaren. De meeste medici die lid zijn van het Zeeuws Genootschap zijn universitair geschoold en gespecialiseerd in de inwendige of interne geneeskunde, de medicinae doctores. Deze doctoren schrijven diagnoses bij een ziekte of aandoening. De Een vreemd ziektegeval en een wonderlijke genezing 165

Zeeland | 2021 | | pagina 15