t Is vol van schatten hier De muntvondst van Brigdamme Uit de verzamelingen van het Genootschap M. (Rien) Sanderse We spreken over voorjaar 1828 en zijn op het akkerland, behorend bij het landgoed Golstein bij Brigdamme. Een arbeider is op het land aan het werk, totdat hij plotseling een stukje metaal ziet glimmen bij zijn spade. Het blijkt een zilveren munt te zijn. Hij roept zijn baas erbij, die het land pacht. Die gaat ook nog eens zoeken en vindt ook nog een munt. Nu was dat niet de eerste keer dat dat gebeurde. In eerdere jaren was dat ook voorgekomen; toen werden de muntstukken overgenomen door mr. Jacob Verheije van Citters (1753-1823) en zijn vrouw Christina van Soelen (1753-1819), die het landgoed zo nu en dan als zomerwoning gebruikten. Laatstgenoemde was eigenaresse van het landgoed, erfstuk uit haar eerder huwelijk met Henricus van de Vondel. Omdat dit keer de munten erg dicht bij elkaar waren gevonden besloot de pachter nog eens wat verder te graven. Bij toeval hoefde hij nog maar een paar keer de spade in de grond te steken toen hij de restanten van een kleine pot vond. De bron 182 't Is vol van schatten hier voor dit verhaal (waarover later) spreekt over 'een kleinen aarden pot, naar de overblijfselen te oordeelen, overeenkomende met die soort, thans onder den naam van Keulsche potten bekend staand'. Door ploegwerkzaamheden in eerdere jaren was alleen de onderkant onbeschadigd, maar wat erin zat was een grote verrassing: meer dan 100 gouden en zilveren munten. De meest beroemde numismaat van de negentiende eeuw is er toen bij geroepen: Pieter Otto van der Chijs. Aan hem hebben we een verslag te danken in zijn Tijdschrift voor algemeene Munt- en Penningkunde waarop bovenstaand verhaal is gebaseerd. In dat verslag publiceert hij ook de lijst van 113 gouden en zilveren munten die bij die gelegenheid boven de grond zijn gekomen, de koperen exemplaren zijn daarbij buiten beschouwing gelaten. De oudste exemplaren in die lijst dateren van rond het jaar 1470, de jongste van 1571. Wie die schat daar begraven heeft is niet bekend. Het muntjaar van de jongste munt maakt het aannemelijk dat het begraven ervan te maken GM6082, 1/5 Philipsdaalder, Vlaanderen 1567 (foto's auteur) GM6073, Zonnekroon 1543, Karel V (foto's auteur)

Zeeland | 2021 | | pagina 32