maar de laatste decennia komen alle waarnemingen, op enkele uitzonderin gen na, uit Zuid-Limburg. Het was een grote verrassing dat uit gericht onder zoek meer en meer bleek dat de soort ook veelvuldig voorkomt op de Zeeuwse bloemdijken. Daar is ook de gastheer van de Zwartsprietwespbij, de Klaverdikpoot, nog algemeen te vinden. De Klaverdikpoot is een bij die vooral te vinden is op kleigronden. De soort legt een sterke voorkeur aan de dag voor de gewone Witte klaver, en hoewel dat een plant is die overal voorkomt, is de Klaverdikpoot tamelijk schaars. Wespbijen vliegen vooral veel boven de nestplaats van de gastheersoort. Om de Zwartsprietwespbij te zien moet men niet in velden Witte klavers speuren. Om onopgehelderde reden vertoont de Zwartsprietwespbij een sterke voorkeur voor Jacobskruiskruid en Viltig kruis- kruid, beide soorten die op de bloem dijken talrijk voorkomen. Niet duidelijk is of de dieren de plant bezoeken voor nectar, of dat de plant dienst doet als slaapplaats. Vrijwel alle Zeeuwse vond sten van Zwartsprietwespbijen zijn namelijk gedaan via 'slepen': het blin delings met een schepnet door de top pen van de vegetatie slaan om vervol gens de vangst te inspecteren. Slepen is trouwens een in onbruik geraakte verza melmethode, en het is niet uitgesloten dat juist via deze vangsttechniek meer Nederlandse bolwerken van de Zwartsprietwespbij kunnen worden ontdekt. Vooralsnog lijkt het er echter op dat we de Zwartsprietwespbij kun nen beschouwen als een specifieke bewoner van de Zeeuwse bloemdijken. C.J. Oranje zandoogje Pyronia tithonus Wie op zonnige dagen, hartje zomer, in Zeeland verblijft, komt ongetwijfeld deze karakteristieke Zeeuwse vlinder tegen. Kenmerkend zijn de oranje grondkleur en de twee witte puntjes in de zwarte oogvlek en de witte puntjes op de onderkant van de achtervleugels. Het Oranje zandoog je is in Zeeland een algemene, plaatsge bonden standvlinder, die bijna overal voorkomt in ruigten, ruig grasland, op bloemrijke dijken en langs wegbermen en slootkanten. Lokaal kan de soort zeer talrijk zijn. In Nederland wordt het Oranje zandoogje in twee kerngebieden Oranje zandoogje

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 101