Wollige distel beeld grazende koeien of schapen, een tractor, of een maaimachine. Open grond is namelijk voor de zaden nood zakelijk om te kunnen kiemen. Door het taaie 'metaaldraad-karakter' kunnen IJzerhardplanten mechanische bescha diging goed weerstaan. Zelfs bladverlies door beschadiging hoeft geen probleem te betekenen, doordat ook de groene stengels van Ijzerhard een bijdrage leve ren aan de fotosynthese. Andere soorten waarmee Ijzerhard vaak gezamenlijk op dijken voorkomt zijn onder andere Knopig doornzaad, Gevlekte rupsklaver en Blauw walstro. Allen ruderale soorten met hun hoofd areaal in meer zuidelijke landen. Soms kunnen oude rijsporen, of veepaadjes op dijken, omzoomd zijn door Ijzerhard in combinatie met Gewone raket. Uit langjarig monitoringsonderzoek blijkt dat Ijzerhard de laatste jaren zeld zamer wordt in Nederland, en ook in de aangrenzende landen. De reden voor het terugtrekken van deze soort naar zijn hoofdareaal is onbekend. Is gewij zigd gebruik van de groeiplaatsen de oorzaak? Geschikte groei-omstandighe- den lijken echter op de dijken nog vol doende aanwezig te zijn. Of gaat het om geleidelijk wijzigende klimatologische factoren waarop Ijzerhard reageert? G-J.B. Cirsium eriophorum De Wollige distel is een robuuste composiet, vaak hoger dan f meter. De opvallend dikke, afzonderlijk staande bloemhoofden hebben een spinragachtig wit-wollig omwindsel, waaraan de plant zijn naam dankt. De Wollige distel is een Midden- en Oost-Europese soort, die voorkomt van Engeland tot ongeveer Midden- Duitsland. In Nederland werd de plant tot voor kort alleen gevonden in de Zak van Zuid-Beveland. Sinds f987 is de Wollige distel ook bekend van Walcheren. Eioewel de omstandigheden waaronder de plant voor lijkt te komen in Zeeland niet zeldzaam zijn, heeft de Wollige distel zich nooit verder ver spreid. Zeeland kent veel plantensoorten, die hier de noordgrens van hun versprei dingsgebied hebben. Dat komt door het milde zeeklimaat en de relatief warme dijkhellingen. Warme kalkhoudende dijktaluds en schapen lijken voor de Wollige distels een opvallend succesvol le combinatie. Aan de zaden van de Wollige distel zitten weerhaakjes en wanneer een schaap langs de plant loopt, blijven de zaden aan de vacht van het schaap kleven. Op een gegeven moment valt het zaad op de grond en 104

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 104