bodem door bemesting of met neerslag uit de lucht. De (bio) industrie brengt heel wat ammoniak in de lucht en dit komt deels weer terug op de grond. Meerjarige 'ruigtekrui den', zoals bramen en brandnetels, profiteren hier onmiddellijk van. Hun enorme biomassa- groei is allesverstikkend. Door te hooien, de plan ten dus met voedingsstof fen en al af te voeren, kan men de grond weer verar men. Maar maaien is slecht voor de Wollige distel, omdat hij niet snel genoeg groeit om in datzelfde seizoen nog zaad te zetten. Hij produceert ook geen enorme hoeveelheden zaad dat jaren lang kiemkrachtig blijft, zoals sommige andere soorten. De plant doet het het beste bij matig extensieve begrazing in een gevarieerde vegetatiestructuur. De Wollige distel wordt nogal eens ver ward met de Speerdistel, maar deze plant is indrukwekkender. De bloemen zijn groter, de kelk wolliger en de hele plant regelmatiger van vorm. Maar vaak is de plant niet in bloei, zijn bloemen dus afwezig en dan wordt herkenning moeilijk. De bladeren van de Wollige distel (ook de rozetbladen) hebben smalle zijslippen, die niet weer gedeeld zijn. Als je je dus afvraagt wat voor iele Speerdistel je nu bent tegengekomen, dan is er een goede kans dat het een Wollige distel is. En eenmaal gezien, vergeet je hem nooit meer. G.v.d.K. kan er ter plekke een nieuwe rozet groeien. Op plaatsen waar in de Zak van Zuid-Beveland de schaapskudde graast, zijn de laatste vijftien jaar veel Wollige distels bijgekomen, vooral op de Valdijk. De Wollige distels worden op de dijkta- luds vergezeld door bijvoorbeeld Wilde marjolein en Gewone agrimonie, ook soorten van de zogenaamde warmte- minnende zoomgemeenschappen. Wanneer de vegetatie op een dijk te veel verruigt, gaat het mis. Op de Lindendijk bijvoorbeeld, waar in f985 meer dan 400 Wollige distels werden geteld, stonden er in f994 nog maar 3. Deze afname was duidelijk een gevolg van verruiging. Verruiging wordt veroor zaakt door een teveel aan voedingsstof fen in de grond. Deze komen in de Wollige distel 105

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 105