Vijfvlek sint-jansvlinder Zygaena trifolii Op 10 juli 1971 zag een natuurlief hebber een opvallend getekend en gekleurd vlindertje op de Zeildijk nabij Hulst. Het vlindertje werd gedetermi neerd als Zygaena trifolii. Dit was de eer ste waarneming van deze soort in Zeeland. Dit overdag actieve nachtvlin dertje is herkenbaar aan de vijf bloedro de stippen op de zwartblauwe, metaal- glanzende voorvleugels. Het heeft helderrode achtervleugels. Er is overi gens een grote diversiteit aan kleur- en vlekvarianten. De soort behoort tot de familie van de bloeddrupjes ZygamidaeBloeddrup- jes zijn warmteminnend en leven vaak op verspreide, relatief kleine vliegplaat- sen in voedselarme, kruidenrijke gras landen. In heel Europa gaat dit type gebieden achteruit door ontginning, ontwatering en vermesting. Veel soor ten bloeddrupjes zijn daardoor zeld zaam geworden. In Nederland komen drie nauw verwan te soorten voor, die sterk op elkaar lij ken. Naast de Vijfvlek sint-jansvlinder is er de vrij algemene Sint-jansvlinder (Z. filipendulae) met zes bloedrode vlekken. Deze komt voornamelijk voor in de dui- nen en op de zandgronden in het oosten van Nederland. Tenslotte is er nog de zeldzame Kleine sint-jansvlinder (Z. viciae). Deze heeft vijf vlekken, maar is kleiner en minder contrastrijk gete kend en heeft dunnere voelsprieten dan de andere twee soorten. De Kleine sint jansvlinder wordt sinds 1994 in het zui den van Limburg gesignaleerd. Vijjvlek sint-jansvlinder 109

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 109