Daardoor maken de schermen vaak een scheve indruk. Een ander opvallend kenmerk is dat de bladeren van de Wilde peterselie maar één keer gedeeld zijn, veel minder dan die van veel ande re schermbloemen. Een tweede reden voor de geringe bekendheid van deze plant is zijn zeld zaamheid. Hij is in 1937 voor het eerst in Nederland gevonden in de Oudelandse Polder bij Cadzand. Na die eerste vondst duurt het tot het einde van de jaren '50 voordat hij weer een keer in de botanische annalen wordt vermeld. Ook nu weer in West-Zeeuws- Vlaanderen (op dijken bij de Verdronken Zwarte Polder en in de omgeving van Nummer Een). Anno 2000 komt hij nog steeds op deze beide laatste plaatsen voor. De Wilde peterselie is een plant met een Zuidwest-Europese verspreiding, die in Midden- en Noord-Europa ont breekt. In onze streken bereikt hij de noordgrens van zijn verspreidingsge bied. Hij groeit op warme grazige dijken met veel open plekken in de grasmat, waar de zaden gemakkelijk kunnen kie men. Net als veel andere dijkplanten is de Wilde peterselie een éénjarige plant, die zich ieder jaar opnieuw uit zaad moet vestigen. Hij lijkt een voorkeur te hebben voor dijken die vrij intensief beweid worden door koeien of paarden. Die trappen zo hier en daar open plek ken in de graszode, waardoor er gunsti ge kiemingsmogelijkheden ontstaan. Verruiging en dichtgroeien van de gras mat verdraagt hij slecht. Maaien van dergelijke verruigde dijkhellingen helpt om deze bijzondere plant voor het Zeeuwse dijkenlandschap te behouden. Tot slot zijn er ook nog enkele interes sante feiten over de naamgeving van deze soort te melden. Tot voor enkele jaren werd hij, vanwege het voorkomen in Zeeuws-Vlaanderen, in de Neder landse flora's de Vlaamse peterselie genoemd. Deze naam is recent gewij zigd bij een herziening van de namen van een groot aantal Nederlandse plan ten. Voor de oorlog, en trouwens ook in oudere edities van de Belgische flora, werd wel de naam Oogstpeterselie gebruikt. Zijn Duitse naam luidt Saatpeterselie; de Engelse Corn caraway (korenkarwij). Al die namen wijzen op een voorkomen als akkeronkruid. Wilde peterselie lijkt één van die akker onkruiden te zijn die hun laatste uit wijkmogelijkheid op dijken hebben gevonden. A.v.H. Kleinbloemige salie Salvia verbeneca De Kleinbloemige salie is een plant van droge grazige plaatsen, zoals die op de Zeeuwse bloemdijken te vin den zijn. De plant, die vroeger ook als artsenijgewas in gebruik was, werd in Zeeland voor het eerst gevonden in 1799 door de beroemde botanicus De Candolle. Hij vond de plant in of nabij het duingebied van Walcheren. Na het overlijden van De Candolle kwamen 113

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 113