bijzondere milieu-omstandigheden kunnen zomen rijk aan plantensoorten zijn. Zoomvegetaties worden gevormd door een ruige begroeiing, met stevige, soms meer dan één meter hoge grassen en kruiden. Naast gewone soorten als Grote brandnetel, Zevenblad, Dag koekoeksbloem en Witte dovenetel, die hier in hun natuurlijke habitat groeien, kunnen vooral de tamelijk zeldzame soorten als Gewone agrimonie, Wilde marjolein, Donderkruid, Glad parel zaad, en, op Zuid-Bevelandse en Thoolse dijken, Aardaker, veel kleur aan zomen geven, 's Zomers trekt deze bloemenpracht, mede gevormd door bloeiende struiken, grote aantallen insecten waaronder vlinders, hommels en zweelvliegen. Binnen de warmte- en vochtgradiënt van een zoom kunnen insecten telkens de meest ideale leef omgeving opzoeken. In sommige gevallen is er op dijken en in de duinen sprake van een complex van struweel-eilanden, omgeven door zomen en daartussen open grasland. Dergelijke stukjes natuurlijk mozaïek- landschap, liefst nog met een zingende veldleeuwerik in de lucht, vormen op zomerse dagen het ultieme beeld van de liefelijke, arcadische natuur in Zeeland. Het zijn vooral de bovenvermelde bij zondere plantensoorten die gerelateerd worden aan het begrip 'bloemdijk'. Met het verhaal over zoomvegetaties in het achterhoofd, wordt het grote natuurbe- heersprobleem van de dijken duidelijk. Een zoom is het rijkst aan soorten indien die zoom in een bepaald verrui- gingsstadium verkeert. Zet het verrui- gingsproces te ver door, wat tegenwoor dig op veel dijken het geval is, dan verdwijnen de bijzondere soorten en wordt de vegetatie geheel gevormd door slecht enkele grove grassoorten, zoals Rietzwenkgras, of door brandnetel en braam. Middels extensieve begrazing, liefst in combinatie met het om de paar jaar verwijderen van de ruigte, kan het juiste verruigingsstadium gehandhaafd worden. Succes daarbij is echter niet altijd verzekerd! Zijn de bijzondere soorten eenmaal verdwenen, dan is dat meestal ook voorgoed. Om Glad parelzaad in de duinen tegen te komen is een wandeling in Oranjezon of de Verdronken Zwarte Polder aan te raden. Wat dijken betreft komen zoomvegetaties met Glad parel zaad voor in de Zak van Zuid-Beveland, op Tholen en in Oost-Zeeuws- Vlaanderen. G-J.B. Glad parelzaad

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 116