sterk te lijden gehad van de uitstoot in de industriegebieden van Rijnmond en Antwerpen. De vervuiling door zwavel dioxide is nu sterk teruggebracht. De duinen van Walcheren (vooral bij Oostkapelle) en Schouwen zijn nog steeds het rijkst aan Rode lijst-korst- mossen. Momenteel heeft zich een nieuwe bedreiging aangediend: de ammoniakuitstoot door de intensieve veehouderij. De provincie Zeeland heeft daarom in f997 een meetnet korstmos sen ingericht. De effecten van deze bedrijfstak worden ondermeer met dit korstmossenmeetnet gevolgd. Lecanora conjusa is korstvormig en behoort tot de groep van de Schotelkorsten; deze hebben schotel- vormige vruchtlichamen met een ver dikt randje. Hij onderscheidt zich van verwante soorten doordat hij met bleekwater oranje kleurt. Het thallus zelf is vrij dik met fijne barstjes, en heeft geen stoffig oppervlak; dat laatste is bij gelijkende soorten wel het geval. L. conjusa is een warmte- en neerslag- minnende Atlantische soort, bekend van West-Europa, Canada en de Verenigde Staten. In Wales en Bretagne is hij algemeen op schors en twijgen van loofbomen met een gladde, enigs zins zure schors. De soort vertoont een vrij hoge gevoeligheid voor zwaveldioxi de. Tot f999 waren maar een paar vondsten van L. conjusa uit Nederland bekend, alleen van de Waddeneilanden. De soort groeide daar op twijgen van onder meer Zwarte els, vandaar zijn Nederlandse naam. Van de Waddeneilanden was de soort aan het Twijgschotelkorst 119

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 119