plaats te bieden voor landbouw, woon gebieden en industrie. Paste het oor spronkelijke landgebruik zich noodge dwongen aan bij de fysieke gesteldheid van de grond, moderne technieken maakten het mogelijk om het land bouwareaal uit te breiden tot gebieden die, bijvoorbeeld vanwege hun laaggele gen en drassige karakter, voorheen als onland werden beschouwd. Efficiëntie- eisen en het gebruik van moderne land bouwmachines hebben de herverkave ling van het oude, kleinschalige cultuurlandschap gedicteerd, het aivlakken van wat er aan reliëf aanwezig was, en de invoering van strakke, recht lijnige vormen voor landbouwpercelen en waterlopen. Piet gevolg van deze ontwikkelingen is een versnippering en verkleining van wat aan natuurlijke gebieden resteerde, en het ontstaan van een in hoge mate uniform agrarisch bui tengebied met een vaak monotone, grootschalige kavelindeling. Van verlies naar winst Eiet is duidelijk dat dit voor de soorts verscheidenheid geen positieve ontwik kelingen zijn geweest. Versnippering en het verlies aan heterogeniteit van het landschap kunnen - naast chemische vervuiling - als dominante oorzaken van de achteruitgang van vele soorten op het Nederlandse grondgebied wor den aangewezen. Daarmee zijn ook meteen de lijnen aangegeven waarlangs herstel van de soortsverscheidenheid in onze leefomgeving kan plaatsvinden. Uitgestorven in Nederland wil in de meeste gevallen gelukkig niet zeggen dat de soort van de aardbodem is ver dwenen. Eiervestiging is mogelijk als de omstandigheden het opnieuw weer toe laten. De vergroting en het op elkaar laten aansluiten van natuurgebieden, en de ontwikkeling van nieuwe natuurge bieden zijn maatregelen die meehelpen om de soortsverscheidenheid te beschermen en te bevorderen. In het landelijk gebied moet de heterogeniteit terug worden gebracht. Dat kan door een netwerk van natuurlijke elementen, zoals houtwallen, bosschages en krui denzomen in te vlechten in het agrari sche kavelpatroon. Ruimtelijke hetero geniteit ontstaat ook door meer ruimte te geven voor water, zodat een mozaïek van natte en droge gebieden, met natuurlijke overgangen kan ontstaan. Naast deze meer algemene landschaps verbeteringen, zal het voor individuele soorten soms nodig zijn om specifieke, op de soort toegesneden maatregelen te nemen. In de provincie Zeeland zullen wij ook ons deel moeten bijdragen aan het behoud van de soortsdiversiteit. Dit boek belicht soorten die vooral in Zeeland zijn te vinden (zij het soms in kleine aantallen), en die elders in Nederland maar beperkt voorkomen of soms volledig ontbreken. Bijzondere soorten dus, die het waard zijn om eens onder de aandacht gebracht te worden, soorten ook waar we zuinig op moeten zijn! Dr. M.A. Hemminga Directeur Stichting Het Zeeuwse Landschap 11

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 11