begin van de jaren '90 al verdwenen, en op de Rode lijst van de Nederlandse korstmossen (1998) staat L conjusa als uitgestorven. Tijdens een herhalings ronde van het korstmossenmeetnet van de provincie Zeeland is de soort in 2000 op 24 monitoringspunten nieuw gevonden, terwijl hij in 1997 op dezelf de punten nog afwezig was. De soort groeit in alle gevallen op populieren langs wegen en op dijken. De Zeeuwse exemplaren worden gevonden op geëx poneerde, goed belichte, vrij harde schors, steeds in gezelschap van Lecidella élaeochroma (Gewoon purper schaaltje), Lecanora chlarotera (Witte schotelkorst), en Lecanora symmicta (Bolle schotelkorst), veelal op groei plaatsen die weinig of niet door ammo niak beïnvloed zijn. Dit laatste is te zien aan het grotendeels ontbreken van stik- stofminnende soorten zoals Physcia's (vingermossen) en Xanthoria's (dooier mossen). De terugkeer van L. conjusa illustreert de geweldige veerkracht die korstmos sen vertonen: ze zijn enerzijds erg gevoelig voor luchtverontreiniging, maar kunnen anderzijds snel een gebied herkoloniseren als de omstan digheden verbeteren. De verspreiding met microscopisch kleine sporen speelt hierbij een belangrijke rol. Veel soorten kunnen hiermee honderden kilometers overbruggen. De soort is buiten Zeeland recent nog niet gevonden, maar het valt te verwachten dat hij in aangrenzende delen van Zuid-Holland en Noord- Brabant ook zal kunnen opduiken. Er is tot dusver nog niet gericht naar gezocht. K.v.H. Populierleemhoed Agrocybe cylindracea Zeeland is, net als Zuid-Holland, een provincie met veel populieren. Het betreft hier dan meestal een kruising tussen de Zwarte populier (een Europese soort) en de Amerikaanse populier. Het resultaat van deze verbin tenis, de Canadese populier, is aange plant in heel Europa, ook in Zeeland. Met name de dijken in de Zak van Zuid- Beveland zijn goed voorzien van de Canadese populier. En dat heeft, zoals we zullen zien, zo zijn voordelen. Vaak zijn paddestoelen gebonden aan een bepaalde boomsoort en ook de populier heeft z'n eigen liefhebbers. De vrij zeldzame Populierleemhoed (Agrocybe cylindraceais er één van. Deze zuidelijke soort zit in Nederland aan zijn noordgrens en is vooral in Zeeland te vinden. In de rest van Nederland komt hij maar weinig voor. De Populierleemhoed is een zwaktepa rasiet, die ook prima van dood hout kan leven. Zo kunnen ze groeien op wond- plekken van verzwakte populieren, maar ook op de stobben van afgezaagde exemplaren. Ze komen dan vaak in clusters van 5 tot 20 paddestoelen voor, maar groeien ook wel eens solitair. Voor gezonde populieren vormen ze geen enkele bedreiging. 120

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 120