Gewoon kweldergras vormt evenals Roodzwenkgras uitlopers. Stomp en Blauw kweldergras groeien daarentegen in polletjes. Als we een aantal zeldzame soorten kweldergras buiten beschouwing laten, kunnen we ons beperken tot twee in polletjes groeiende soorten: Stomp en Blauw kweldergras. Beide grassen heb ben allebei min of meer blauwgroene bladeren, en op bladkleur zijn ze dus niet te onderscheiden. De bloeiwijze echter is totaal verschillend. Die is na half-juli, als er uitgerijpte aren zijn, het beste te bekijken. Stomp kweldergras heeft een uitgespreide pluim met tak ken die loodrecht of vaak zelfs terugge slagen zijn. Met een loep is te zien dat de kafjes stomp zijn. De bloeiwijze van Blauw kweldergras is compact en bestaat uit korte takjes, die alle naar boven staan; de kafjes lopen op een punt uit. De aartjes in de bloeiwijze van Blauw kweldergras staan meestal in vijf bundeltjes boven elkaar. De weten schappelijke soortnaam fasciculata bete kent gebundeld, en dit slaat natuurlijk op de bloeiwijze. De Nederlandse naam is afgeleid van de kleur van het blad. Vroeger waren dijkdoorbraken en de aanleg van inlagen na een dijkval de belangrijkste vormers van zijn groeimi- lieu. Gelukkig blijft de plant tegenwoor dig voor Zeeland behouden zonder de ellende van overstromingen. De afgra vingen binnendijks in het kader van het Plan Tureluur creëren in het Prunje- gebied en aan de zuidkant van Tholen Het totale verspreidingsgebied van Blauw kweldergras omvat Europa, Afrika en Noord-Amerika. De noordgrens van zijn verspreidingsgebied in Europa loopt door Zeeland. Blauw kwel dergras is in Nederland vrijwel tot onze provincie beperkt, en is hier, evenals elders in zijn verspreidings gebied, zeldzaam. Dit in tegenstelling tot zijn familielid, Stomp kweldergras, die als pekel- adventief via de snelwegen heel Europa veroverd heeft. Blauw kweldergras 126

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 126