r|| dankt zijn naam aan het draad dunne, opgekrulde VwW bloemsteeltje. Bij het scheiden van de soorten gaat het om kleine kenmer ken als het aantal bloempjes per hoofdje en het al of niet gesteeld zijn van het midden blaadje. Die kenmerken zijn in de praktijk zo bruikbaar, omdat waar de Draadklaver groeit, vaak ook de (veel algemenere) Kleine klaver te vinden is. Soms kunnen zeldzame planten ver schijnen op volkomen onverwachte plaatsen. Iedere florist kent daar wel voorbeelden van. De Draadklaver, die bekend staat als kritische soort van licht brakke graslanden in de directe omge ving van de kust, vertoont ook van die onverwachte grillen. De plant lijkt uit zonderlijk sterk gesteld op een zeer korte grasmat. Dat is te zien op de klas sieke groeiplaatsen, zout-zoet overgan gen in brakke graslanden, waar het vee vaak zeer intensief graast. Maar de soort weet ook van deze eigenschap te profi teren door zich in grote, intensief gemaaide gazons te nestelen. Zo komt de Draadklaver nogal eens voor op de gazons rond zwembaden. Zou deze lief hebber van zilte omstandigheden wel licht ook profiteren van het chloor uit het zwemwater? Het is een nogal gewaagde veronderstelling, maar feit is dat de groei- x plaatsen bij zwembaden in aaf,, onder meer Kapelle en Kruiningen tot de meest florerende van ons land behoren. De Draadklaver groeit vaak in gezelschap van andere soorten die ken merkend zijn voor de overgang tussen zout en zoet. Vaste begeleiders zijn onder meer Kleine leeuwentand en Aardbeiklaver aan de zoete kant, en Melkkruid en Gerande schijnspurrie aan de zilte zijde. In halfnatuurlijk gras land komt Draadklaver uitsluitend voor in beweide situaties. In hooiland wordt de plant verdrongen door andere kla versoorten als de Witte klaver en de Kleine klaver, en waarschijnlijk ook door grassen als Fioringras en Witbol. In Zeeland komt de Draadklaver vooral voor in oudlandgebieden als de Yerseke- en Kapelse Moer. Maar ook in inlagen en andere graslanden direct langs de kust wordt de soort gevonden, vooral onder afrasteringen langs de perceel grenzen. De Draadklaver werd vroeger nauwelijks onderscheiden van de Kleine klaver en bleef waarschijnlijk om die reden vaak onopgemerkt. Het feit dat de plant meer gevonden wordt dan 129 Draadklaver

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 129