Zeldzaam Zeeuws een inleiding Zeeuwse soorten: hoe en waarom? In dit boek staan allemaal planten en dieren die iets speciaals met Zeeland hebben. U zult er tevergeefs zoeken naar de spreeuw, die weliswaar zeer algemeen voorkomt, maar niet meer dan elders in Nederland. Ook de zeld zame en bedreigde lepelaar, die in Zeeland sinds kort weer enkele broed- kolonies bevolkt, blijft onbesproken, omdat je niet kunt zeggen dat de lepe laar kenmerkend is voor Zeeland. En dat is het waar het bij de planten en die ren in dit boek om draait. Waarom dit boek? Dit boek beoogt een tweeledig doel. Enerzijds gaat het om een stuk bewust wording. Zeeland is qua natuurwaarden een heel bijzonder gebied, met bijvoor beeld een onovertroffen vogelrijkdom. Het is niet verwonderlijk dat het bijzon dere van de provincie ons niet altijd even helder voor ogen staat, juist omdat we er iedere dag in verkeren. Maar het is van groot belang dat niet alleen toe risten en wetenschappers zich bewust zijn van de bijzondere waarde van het ontmoetingsgebied tussen zee en land, wat Zeeland in feite is. Het is iets wat iedere Zeeuw zich met een zekere trots zou moeten realiseren. Dit boek wil daaraan een bijdrage leveren. Heel belangrijk vinden de samenstellers dat het boek zich niet beperkt tot popu laire diergroepen als vogels en zoogdie ren. Er is in het boek volop plaats inge ruimd voor bijvoorbeeld kevers, slakken en insecten. Ook die niet 'aaibare' soor ten leveren een belangrijke bijdrage aan de biodiversiteit, en daarmee aan de kwaliteit van de totale levensgemeen schap. Het tweede doel dat Het Zeeuwse Landschap met de uitgave van dit boek voor ogen staat is een overzicht te geven van planten- en diersoorten waar Zeeland een grote verantwoordelijkheid voor heeft. Willen we de Zeeuwse natuur goed beschermen, dan moet duidelijk zijn bij welke soorten de prio riteiten gelegd moeten worden als het gaat om behoud en beheer. Achterin dit boek staan lijsten en gegevens van de betreffende planten en dieren. Aan de keuze van de soorten die in dit boek worden besproken en afgebeeld ligt een uitgebreid selectieproces ten grondslag. Soorten voor de 'Zeeuwse Rode lijst' zijn geselecteerd op basis van het criterium dat minstens een kwart van de Nederlandse populatie van een soort, of van het Nederlandse versprei dingsgebied van een soort, in Zeeland ligt of in het recente verleden (na 1950) gelegen heeft. Vooralsnog heeft het onderzoek zich beperkt tot op het land levende (terrestrische of semi-terrestri- sche) soorten. 12

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 12