een halve eeuw geleden hoeft dan ook beslist niet te duiden op vooruitgang. Niettemin kan worden vastgesteld dat de plant vooral voorkomt in veiliggestel de en goed beheerde natuurgebieden en daarom niet direct als bedreigde soort kan gelden. Wat wel een perma nente bedreiging vormt is de achteruit gang van brakke milieus die juist in Zeeland zeer snel om zich heen grijpt. C.J. Behaarde boterbloem Ranunculus sardous Boterbloemen zijn overbekend. Zelfs schoolkinderen herkennen ze al, en het is nog maar even geleden dat hen werd ingeprent dat boterbloemen beho ren tot de familie van de ranon- kelachtigen. Dat klopt weliswaar als een bus, maar het is zeer de vraag of onze ranonkelachtigen zich dankzij de ver plicht aangeleerde boekenwijsheid in een grote bekendheid mogen verheu gen. In ieder geval behoort het uit elkaar houden van de bijna tien ver schillende soorten inheemse boterbloe men niet tot de parate kennis van de gemiddelde Nederlander. De Kruipende en de Scherpe boterbloem - in Zeeuws dialect respectievelijk de Pienkster- blomme en de Beuterblomme geheten - dat lukt misschien nog, maar de voor Zeeland zeer karakteristieke Behaarde boterbloem is bijna volkomen onbekend. Toch zijn er voldoende ken merken om de plant van zijn verwanten te onderscheiden. De Behaarde boter bloem heeft niet alleen een behaarde stengel, maar ook een behaarde bloem bodem. De planten zijn al uit de verte herkenbaar door de bleekgroene kleur en de standplaats. Ze groeien in dichte, naar boven breder wordende polletjes. De stengel is aan de voet niet verdikt, en dat onderscheidt de soort van de erop gelijkende Knolboterbloem. De overeenkomst tussen beide soorten is dat de kelkbladeren teruggekromd zijn Behaarde boterbloem 130

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 130