werelddelen terechtgekomen, onder andere in Australië. Hier ontwikkelde de soort zich in het gematigde klimaat- gebied tot een welig tierend onkruid. Rond 1900 kwam M.A. Howard daar op het idee er een cultuurgewas van te maken. In 30 jaar zag hij kans een suc cesvolle zaaizaadproductie op te zetten, waarna de soort het belangrijkste voe dergewas van het land werd. In 1960 was de geschatte oppervlakte die met deze klaver was ingezaaid ca. 100.000 km2. De soort zorgt, zoals zoveel vlin derbloemigen, met behulp van bacterie knolletjes aan de wortels voor het vast leggen van stikstof uit de lucht. Mits er voldoende fosfaat aanwezig is, groeit de soort op allerlei, zelfs zeer zure bodems. Inmiddels zijn er tientallen cultuurvari ëteiten ontwikkeld, die ook naar Noord- en Zuid-Amerika worden geëx porteerd, zodat deze soort nu een kos mopoliet is geworden. maar bij sommige ras sen kunnen de plan ten een diameter van bijna 2 meter en een hoogte van 60 centi meter bereiken. Nog steeds vindt verspreiding als wol-adventief plaats, maar nu terug richting Europa: dit betreft de door de veel robuustere groeiwijze te herkennen variëteit oxaloides. Deze is veel in Engeland gevonden en volgens de lite ratuur in de jaren '50 ook in Zeeuws- Vlaanderen bij Clinge. Hoe klein de aantallen in Zeeland ook mogen zijn, authentiek wilde popula ties van cultuurgewassen zijn altijd zeer belangrijk voor het in stand houden van een brede genetische basis. Het voorko men aan de grens van het soortsareaal is daarbij extra interessant, omdat de soort daar laat zien wat hij aan leefom standigheden nog net tolereert. Klavervreter Orobanche minor Een weinig deftige naam, Klavervreter. Als je niet beter weet zie je een Bourgondisch tafereel voor je waarbij grote hoeveelheden klaver met weinig manieren naar binnen worden gewerkt. In het echt gaat het er echter heel wat subtieler aan toe. De Klavervreter parasiteert, en zoals het een goede parasiet betaamt, laat hij zijn gastheer in leven. Hij heeft geen blad groen en dus zou je je kunnen afvragen of we hier wel met een plant van doen hebben. De Klavervreter behoort tot de myste rieuze groep van de bremrapen en kent illustere kompanen als Walstrobrem- raap, Bitterkruidbremraap en Klimop bremraap. Niet datje de twee laatstge noemden in Zeeland zult aantreffen: Zeeland is niet rijk bedeeld met deze groep planten. Maar wel met Klavervreters. Die moet je juist in onze streken zoeken. Op onverwachte plaat sen, in onverwachte aantallen. Denk Mi-vlinder; een klaverspecialist Bij ons blijft hij klein, Wv.W 134

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 134