ber. De soort overwintert vervolgens als rups. Opmerkelijk is het feit dat de Gele kustspanner (de rups) uitermate gevoe lig is voor strenge winters. Hoewel de rups in de winter wel vorst kan verdra gen, lijkt het erop dat de soort in de schrale terreinen waar hij bij voorkeur leeft, onvoldoende beschutting heeft om ijzige winden te kunnen verdragen. Dit is in het verleden meerdere malen gebleken dankzij regelmatige inventari saties in de jaren '50 en '60. Zo werden na de koude winter van f956, en opnieuw na de strenge wintermaanden van begin f963, nauwelijks nog Gele kustspanners gezien. De Gele kustspanner behoort tot de familie van de spanners waarvan onge veer 300 soorten in Nederland bekend zijn. De naam 'spanner' heeft betrek king op de rupsen, die zich op een merkwaardige manier voortbewegen vanwege het feit dat ze naast de drie paar borstpoten slechts twee paar buik- poten bezitten. 'Normale' rupsen van andere families bezitten vijf paar buik- poten. Tijdens het kruipen worden de buikpoten vlak bij het laatste paar van de borstpoten gezet, waardoor het lichaam als een boog gekromd wordt. Vervolgens spant de rups het voorste deel waarna de borstpoten zich vast klemmen. De evenals de vlinder goed gecamoufleerde lichtbruine rupsen houden zich in de kruidlaag op, waar ze leven van lage planten en grassen. In de literatuur wordt Hertshoornweegbree regelmatig genoemd als favoriete voed selplant van de rups. Dat is een plant die relatief veel in Zeeland voorkomt, maar die ook in het noordelijke kustge- deelte van Nederland is te vinden. Het verspreidingsgebied van de Gele kust- spanner is echter duidelijk beperkt tot het Deltagebied. Hoewel de vlinder algemeen te vinden is in schrale delen van het duingebied, is hij ook algemeen op zilte terreinen langs de kust van voormalige zeearmen, evenals op bloemrijke eilanden, zoals in het Veerse Meer. Zelfs op de schrale terreinen van het industriegebied het Sloe, langs de Westerschelde, komt hij plaatselijk tal rijk voor. Hoewel de Gele kustspanner veelal in warmere delen van de wereld voorkomt, is het duidelijk een dier dat zich ook thuis voelt in een zeeklimaat. Vooral daar waar de wintermaanden zo lekker mild zijn als in de provincie Zeeland. A.B. Paardebloemstreepzaad; voedselplant voor de rups van de Gele kustspanner 137

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 137