De Zeeuwse Rode lijst Achterin dit boek vindt u een opsom ming van planten en dieren in een voor lopige 'Zeeuwse Rode lijst'. Die lijst is gebaseerd op het 25% criterium, zoals dat hierboven is verwoord. Er is bij de samenstelling van de soortenlijsten naar gestreefd om alle in aanmerking komen de planten en dieren op te nemen, maar het was van meet af aan duidelijk dat dat een onbereikbaar ideaal was. Van veel ongewervelde dieren, zoals bijvoor beeld boktorren, sluipwespen, muggen en wormen, zijn geen toereikende gege vens beschikbaar. Toch werden van rela tief veel groepen gegevens verkregen, ook van families en ordes waar verhou dingsgewijs weinig naar gekeken wordt. Wapenvliegen, boorvliegen en plooivleugelwespen komen nauwelijks voor in het notitieboekje van de gemiddelde natuurliefhebber, om van slakken, pissebedden en miljoenpoten nog maar te zwijgen. Per soortengroep is één of meer referentiewerken als lite ratuurbron gekozen. Waar mogelijk zijn geautomatiseerde databestanden geraadpleegd. Voor enkele soortengroe- pen zijn Zeeuwse, niet-beschreven col lecties gecontroleerd. Daarbij is gestreefd naar evenwichtigheid. Er is voor vogels of hogere planten een com plete boekenplank aan referenties beschikbaar, terwijl voor bijvoorbeeld boorvliegen alleen een verouderd atlasje van schoolschriftdikte bestaat. In beide gevallen is gekozen voor maximaal drie bronnen/referentiewerken, wat in con crete inhoudt dat in het onderhavige voorbeeld bepaalde vogels ten onrechte aan de voorlopige Rode lijst ontbreken, omdat niet alle relevante literatuur geraadpleegd is. Ook de Zeeuwse Rode lijst van boorvliegen is waarschijnlijk niet compleet, maar in dat geval is het een kwestie van onvoldoende kennis van de verspreiding van soorten. Voor terreinbeherende organisaties is aandacht voor minder bekende plant en diergroepen zeker geen vanzelfspre kende zaak. Het is iets wat in feite nog in de kinderschoenen staat. Misschien realiseren we ons te weinig dat ruim f00 jaar geleden de lepelaars in het Naardermeer voor het grote publiek net zo goed onbekende, dus onbeminde dieren waren, zoals nu de segrijnslak en de kerkzesoog. Het ligt overigens in de bedoeling om op initiatief van Het Zeeuwse Landschap in de komende jaren een fO-delige, compleet geannoteerde wetenschappelijke checklist te maken, waarvoor alle beschikbare bronnen en databanken worden geraadpleegd. In deze checklist zal ook een definitieve 'Zeeuwse Rode lijst' worden opgeno men. De auteurs Uit de bijna 500 verschillende soorten uit de onderzochte groepen, die aan het 25% criterium voldoen, komt een selec tie van f00 soorten aan bod in dit boek. Ze worden beschreven door bijna 60 verschillende auteurs. Dat maakt dit boek tot een bijzonder geheel, dat gemaakt is voor en door de Zeeuwse natuurliefhebbers. Het is geen gemak kelijke opgave om alle medewerkers onder één noemer te vangen. De auteurs van de soortteksten zijn tame lijk evenwichtig verspreid over de pro vincie, maar er zijn enkele niet (meer) in Zeeland woonachtige schrijvers en er 13

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 13