Grote aderbekerzwam den is bij andere organismen. Dat nu valt bitter tegen. Er is een zweefvlieg Heringia heringii), en een enkele bij (de LathyrusbijMegachile ericetorumwaar voor een soortgelijk verspreidingspa troon geldt en wat de fauna betreft is daarmee - voorzover onze kennis reikt - alles wel gezegd. Maar ook onder de paddestoelen schuilt minstens één zo'n zeldzame kalkliefhebber, en dat is de Grote aderbekerzwam. Bekerzwammen behoren tot de asco- myceten of zakjeszwammen. Dat is een zeer omvangrijke groep van zwammen waarvan slechts weinige de klassieke paddestoelenvorm van een steel met een hoed vertonen. De naam zakjes- zwammen duidt op het feit dat de spo ren in een soort zakvormig omhul sel worden gevormd, maar dat is alleen bij microsco pisch onderzoek te zien. Bekerzwammen vormen binnen de veelvormige groep van de zakjeszwam men een tame lijk éénvormige groep, waarvan de vruchtlichamen veelal de vorm van een ondiepe schotel hebben. Disciotes venosa Er is een hele reeks van plantensoor ten die in Nederland zowel op de Zeeuwse bloemdijken als op de krijthel- lingen van Zuid-Limburg voorkomen. Dat komt omdat beide gebieden een aantal dingen gemeen hebben. De zui delijke ligging, de kalkrijke bodem, en het aanwezige microklimaat, zijn over eenkomsten die de gelijkenis in de samenstelling van het soortenpalet afdoende kunnen verklaren. Als dat opgaat voor planten, dan ver wacht je dat er iets soortgelijks te vin- De Grote aderbekerzwam is een voor jaarssoort, die in april en mei verschijnt, tegelijkertijd met de (eveneens beker vormige) Rode kelkzwam en de beken de Morieljes (waarmee de Grote aderbe kerzwam vaak samen voorkomt). Meestal groeien er flink wat individuen bij elkaar, maar het voorkomen op een Grote aderbekerzwam 142

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 142