Zilverige satijnzwam groeiplaats kan van jaar tot jaar sterk wisselen. De soort voelt zich thuis op lichte klei in niet al te voedselrijke ber men. Er zijn aanwijzingen dat de Grote aderbekerzwam een voorkeur heeft voor kwelplekken. Dat hangt misschien samen met de voorkeur voor een kale, eventueel bemoste bodem. De Grote aderbekerzwam is relatief makkelijk her kenbaar. Alleen al de doorsnee van veel al meer dan een decimeter (5 - f8 centi meter) vormt een verschil met de meeste andere bekerzwammen, die meestal veel kleiner zijn. De vruchtli chamen zijn aan de binnenkant geel bruin tot diep donkerbruin, en in het centrum sterk geplooid of geaderd. De donkere kleur van de binnenkant contrasteert fraai met de witviltige bui tenkant van de zwam. Bij kneuzing heeft de zwam een lichte, maar onmis kenbare chloorgeur. De onregelmatig gegolfde rand, tenslotte, vormt ook een bruikbaar kenmerk ter onderscheiding van andere soorten. Als liefhebber van weinig begroeide bodems is de Grote aderbekerzwam gevoelig voor vermesting. Bovendien vormt op de Zeeuwse dijken het ver dwijnen van begrazing en de daarmee samenhangende verruiging waarschijn lijk een negatieve factor. Wat dat betreft zit de zwam in hetzelfde schuitje als de Ruige anjer en de Graslathyrus, die eveneens een voorkeur voor weinig begroeide bodems hebben. Deze soor ten profiteren vaak tijdelijk van een maaiveldbeschadiging, door bijvoor beeld wegwerkzaamheden of aanleg van kabels. Zo'n opleving is meestal maar tijdelijk, want de Grote aderbekerzwam verliest de concurrentieslag met ruigte kruiden en grassen. Behalve dijken en bermen vormen ook bossen een belang rijk biotoop voor de Grote aderbeker zwam. Vooral jong aangeplante bossen op kalkrijke bodem hebben zijn voor keur. Ook daar vertoont de soort echter een vrij sterke achteruitgang. De Grote aderbekerzwam geldt daarom als een bedreigde soort die ook op de landelijke rode lijst staat. C.J. Entoloma saundersii Entoloma saundersii heeft van de mycologen de Nederlandse naam Zilverige satijnzwam meegekregen, al gaan er in Zeeland stemmen op om deze zwam de Iepensatijnzwam te noe men, naar het specifieke voorkomen van deze zwam onder iepen. De Zilverige satijnzwam is in, tegenstelling tot het gros van de paddestoelen, een Rode kelkzwam 143

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 143