echte winter- en voorjaarssoort. In natte winters steekt hij rond december voor het eerst zijn hoed boven de grond, waar dan - heel opvallend - wat stukjes zand of klei bovenop blijven liggen. Het gebeurt vaak dat niet de volledige hoed boven de grond uitsteekt. Een deel blijft in de grond steken en scheurt in, waardoor de hoed een gehavend uiter lijk krijgt. Mogelijk heeft dat te maken met de zware grond waar deze zwam op groeit. Een ander kenmerk van de zwam is de sterke geur, die aan meel doet den ken. Voor veel soorten op de Zeeuwse Rode lijst is het maar de vraag of ze over een paar jaar nog steeds op de Rode lijst voorkomen, of dat ze in de tussentijd zijn uitgestorven. Voor de Zilverige satijnzwam geldt waarschijnlijk het tegenovergestelde. Het lijkt steeds beter te gaan met deze soort. De zwam is gebonden aan vochtige tot natte klei en groeit daar samen met de Iep. De Iep is in Nederland in aantal flink terugge lopen door besmetting met de iepziek te, een ziekte die het gevolg is van een zwaminfectie. Maar met de komst van cultivars van de Iep die wel resistent zijn tegen de iepziekte is er ook weer hoop voor de Zilverige satijnzwam. De zwam groeit in symbiose met de Iep. De zwam vormt met zijn schimmel draden een huisje om de kleinste wortels van de Iep. Vanuit dit huisje drin gen de schimmeldraden door tot in de haarwor tels. In de haarwortels vindt een uitwisseling van stoffen plaats tussen de Iep en de zwam, variërend van water en suikers tot een soort antibiotica. Dit samenlevingsverband is van levensbelang voor de zwam omdat deze geen bladgroen heeft en dus geen suikers kan maken voor zijn ener giehuishouding. Ook voor de boom levert het samengaan grote voordelen op, omdat hij door de zwamvlok beter water kan opnemen uit de bodem. Zeeuwse vondsten van de Zilverige satijnzwam zijn onder meer gemeld uit de omgeving van Goes, Geersdijk, Colijnsplaat en Kamperland. Maar de vondst van deze zwam in 1989 in een wijk van Oost-Souburg bewijst dat de zwam niet aan het buitengebied gebon den is. Door zijn soms wat verborgen levenswijze wordt hij mogelijk niet altijd opgemerkt. R.H. Zilverige satijnzwam 144

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 144