Nonnenkapkluifzwam Helvella spadicea Het voorkomen van de Nonnen kapkluifzwam Helvella spadicea) is in Zeeland tot nu toe voorbehouden aan Zeeuws-Vlaanderen. Hierbij is het Braakmangebied wel de rijkste vind plaats met 10 meldingen. Verder is de Nonnenkapkluifzwam gevonden in de buurt van Aardenburg en Axel. Van andere delen in Zeeland worden in het landelijk databestand geen vindplaatsen opgegeven. Uit de rest van Nederland zijn er alleen meldingen uit de duinen en de IJsselmeerpolders. Dit heeft onge twijfeld te maken met de kieskeurigheid van de Nonnenkapkluifzwam. Die pre fereert kalkrijk zand. Daarnaast wordt de soort nogal eens gevonden in de buurt van populieren. Er wordt ver ondersteld dat de Nonnenkapkluif zwam met deze populieren wel eens een samenlevingsverband zou kunnen hebben. Wetenschappelijk is er echter nog geen bewijs voor deze veronderstel ling. De Nonnenkapkluifzwam is een echte voorjaarspaddestoel. De geregistreerde meldingen stammen allemaal uit april en mei, met één late melding op 4 juni.. Deze melding uit de buurt van Aardenburg is tevens de oudste gere gistreerde waarneming in Zeeland (f973). Zonder de paddestoel ooit gezien te hebben, moet de naam 'Nonnenkapkluifzwam' wel tot de ver beelding van de lezer spreken. Deze naam is zo gek nog niet. De zwarte kap die sommige nonnen dragen (met opgerichte toppen) vertoont wel enige gelijkenis met de hoed van de Nonnenkapkluifzwam die ook twee of drie opgerichte toppen heeft. De hoed- randen zijn deels vergroeid met de steel. De kleur van de hoed is donker bruin tot zwart. Hier verwijst ook de wetenschappelijke soortnaam naar: spadicea dadelbruin/kastanjebruin. De steel is wit-crème-achtig. Samen met het feit dat de Nonnenkapkluifzwam alleen in het voorjaar is waar te nemen, is de determinatie van de soort met de gegeven kenmerken niet zo moeilijk. Nonnenkapkluifzwam 145

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 145