Hoewel de Nonnenkapkluifzwam wel als eetbaar te boek staat, is het bij de kluifzwammen toch altijd oppassen. Voorjaarskluifzwam bijvoorbeeld is in verse, rauwe toestand dodelijk giftig. De giftigheid heeft deze soort te danken aan een zuur. Ook bij andere kluif- zwamsoorten kan dit zuur voorkomen. Bij koken verdwijnt het zuur echter, waardoor de meeste kluifzwammen, na koken, zonder gevaar geconsumeerd kunnen worden. In Nederland is de Nonnenkapkluif zwam heel zeldzaam: 104 meldingen uit 20 uurhokken. Het is verbazend dat de soort niet in de kalkrijke Zeeuwse duinen lijkt voor te komen, omdat de Nonnenkapkluifzwam wel in de kalkrij ke duinen van Noord-Holland en Zuid- Holland is te vinden. Wellicht is dit voor de opmerkzame wandelaar reden om ook in de Zeeuwse duinen eens goed uit te kijken! H.R. Haagbeu km el kzwam Lactarius circellatus Zoals de Nederlandse naam al doet vermoeden groeit deze paddestoel onder Haagbeuk. Het is een echte spe cialist, zowel wat betreft boomkeuze als habitat. Volgens het 'gele monster van de paddestoelen in Nederland' (de standaardlijst van Arnolds et al), komt de Haagbeukmelkzwam voor op zware gronden als zeeklei, rivierklei en löss. Dat klopt ook voor de Zeeuwse situatie uitstekend, tenminste, als er ook vol daan wordt aan de basisvoorwaarde dat er Haagbeuk groeit. Het lijkt erop dat de hierboven opge somde eisen slechts opgaan voor een beperkt gebied. De Duitse paddenstoe lenflora van Moser vermeldt niets over een voorkeur voor zware grondsoorten, en bovendien wordt het voorkomen onder Eik, Es en Iep vermeld. In ieder geval komt de Haagbeukmelkzwam in het overgangsgebied van zand naar klei in Oost-Zeeuws-Vlaanderen alleen maar voor onder Haagbeuk, en voorzover bekend geldt dat ook voor alle overige groeiplaatsen in Zeeland (en in Nederland). Melkzwammen vormen een grote fami lie van plaatjeszwammen, waarvan de leden herkenbaar zijn door het wateri ge, soms witachtige (of gekleurde) melksap dat bij beschadiging van de vruchtlichamen vrijkomt. Net zoals bij de nauw verwante Russula's is het vlees bros en breekbaar. Een verschil is dat Haagbeuk; blad en vrucht 146

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 146