Roomvlekvlinder Arctia villica De Roomvlekvlinder is een buitenge woon fraai gekleurde nachtvlinder. Het is ook een forse vlinder, met een vleugelspanwijdte die varieert tussen de 50 en 66 millimeter. De voorvleugels zijn zwart, met acht roomgele vlekken, die sterk in grootte kunnen variëren. Sommige exemplaren hebben vooral roomgele voorvleugels, doordat de vlek ken met elkaar versmolten zijn, andere hebben juist helemaal geen vlekken en hebben dus zwarte voorvleugels. De achtervleugels zijn geeloranje, hebben brede zwarte punten en zwarte vlekken. Het achterlijf is geel, maar sterk vermil- joenrood bestoven. Ook de onderzijde van de vleugels is het aanzien meer dan waard. Die bestaat uit een bonte men geling van bovenvermelde kleuren. In rust zijn de felle kleuren van het achter lijf en de ondervleugels niet te zien. Als er gevaar dreigt, slaat de Roomvlekvlinder echter zijn voorvleu gels open en worden de waarschu- wingskleuren zichtbaar, met de bedoe ling om de belager af te schrikken. Het is overigens verstandig dat de belager zich daar ook iets van aantrekt en de vlinder niet opeet, want het lichaam is giftig. De Roomvlekvlinder behoort tot de zeer kleurrijke 'beervlinderfamilie'. Die fami lienaam slaat niet op de vlinders, maar op de rupsen, die dicht en lang behaard zijn. De rups van de Roomvlekvlinder is daarop geen uitzondering. Hij heeft lange, helderbruine haren, die vanaf de kop naar achter toe langzaam in lengte toenemen. Kop, poten en naschuivers zijn bruinrood, het lijf is zwart. Vandaar dat de Roomvlekvlinder tot voor kort ook wel 'Zwarte beer' werd genoemd. Roomvlekvlinder 148

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 148