in de voormalige broedgebieden in Zeeuws-Vlaanderen maar op zeer beperkte schaal voorkomt. Ook in Vlaanderen en Noord-Frankrijk is de Grauwe gorzenpopulatie door verande ringen in het landelijk gebied sterk achteruit gegaan. De achteruitgang van de Grauwe gor zenpopulatie staat niet op zichzelf. Ook andere vogels die leven in het agrarisch gebied, zoals Veldleeuwerik en Patrijs, nemen de laatste decennia in aantal af. Mogelijk zullen maatregelen als braak legging en aanleg van kruidenrijke akkerranden op termijn wel bijdragen aan het behoud van deze voor Zeeland zeer kenmerkende akkerlandsoorten, maar het is niet denkbeeldig dat aanvul lende maatregelen nodig zijn. Het feit dat er bij de telpost Breskens nog steeds ieder voorjaar enkele tientallen Grauwe gorzen worden opgemerkt, suggereert dat veel vogels toch nog even een kijkje komen nemen! A.W Sponsbekerzwam Daleomyces phillipsii De meeste van onze paddestoelen spelen in de natuur een rol bij de albraak van organisch materiaal. Daarbij zijn specialisten, die zich beperken tot het albreken van één bepaald soort afval, bijvoorbeeld dennenhout of paardenmest, maar ook generalisten die het veel minder nauw nemen. Een apar te positie wordt ingenomen door de brandplekzwammen. Oecologisch gezien vormen die brand plekzwammen een zeer merkwaardige groep. Ze komen uitsluitend voor op plaatsen waar brand gewoed heeft. Daarbij gaat het om hoge temperaturen: een bermbrandje of een strovuurtje levert geen geschikte groeiplaatsen op: pas als er hout verbrand wordt, ont staan er condities waarin brandplek- fungi gedijen. De soorten hebben onderling een sterk verschillende voor keur. De ene soort verschijnt bij wijze van spreken zodra de vlammen gedoofd zijn, terwijl de andere pas opduikt als een brandplek zodanig met mos over groeid is dat-ie nauwelijks meer als brandplek te herkennen is. Kritisch zijn brandplekzwammen ook: zodra er aan een vuurtje autobanden, petroleum of andere chemische stoffen te pas zijn gekomen, blijven ze weg. De Sponsbekerzwam was tot voor kort niet uit Nederland bekend. De eerste vondst dateert uit de jaren '80 en betrof een vindplaats in de Zak van Zuid- Beveland, in de omgeving van Oudelande. Het was een piekwaar met iepziekte aangetaste iepen verbrand waren, en waar vervolgens snoeihout uit een nabijgelegen boomgaard was verbrand. De Sponsbekerzwam lijkt totaal niet op de meeste andere bekerzwammen, die meestal de vorm van een ondiepe scho tel vertonen. Het witgele, soms iets roze getinte vruchtlichaam is sterk gewon- 155

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 155