legd bij de bestrijding van de iepziekte en het bacterievuur (ook wel perenvuur genoemd). Naast de Sponsbekerzwam zijn er diver se andere bekerzwammen die in hun voorkomen beperkt zijn tot brandplek- ken. Maar ook plaatjeszwammen als het Valse hazenpootje, de Splijtplaat en de Brandplekbundelzwam zijn uitsluitend aan te treffen op brandplekken. Een beruchte brandplekbewoner is tenslotte de Oliebolzwam Rhizina undulata), die op grond van zijn standplaats door bos bouwers 'Koffievuurtjeszwam' wordt genoemd. Vanuit stookplaatsen in naaldbossen kan deze karakteristieke brandpleksoort voor geduchte scha de in de bosbouw zorgen, omdat de zwam vanuit oude stookplaatsen de omliggende bomen kan infecteren in een steeds wijder wordende cirkel. Het aanleggen van stookplaatsen is omwille van het milieu sterk aan banden gelegd. Dat is uit natuurbeschermings oogpunt alleen maar toe te juichen. Voor de kleine, maar karakteristieke groep van brandplekzwammen kan het echter een serieuze bedreiging worden, want spontane branden komen in de Nederlandse natuur nauwelijks meer voor. den en gekroesd, en doet wel wat den ken aan de hersenmassa van een geslacht dier. Tot voor kort werd de Sponsbekerzwam beschouwd als een nauwe verwant van andere bekerzwam men uit het geslacht Peziza. In de gang bare paddenstoelengidsen wordt de soort Peziza proteana var. sparassoides genoemd. Sinds kort wordt de sponsbe kerzwam beschouwd als een heel ande re soort, en behorend tot een aparte familie. Met een doorsnede van soms meer dan een decimeter, en een hoogte van wel 25 centimeter, is de Sponsbekerzwam een verschijning die je nauwelijks over het hoofd kunt zien. De recente ver schijning in Nederland berust daarom zeer waarschijnlijk op een daadwerke lijk nieuwe vestiging. Omdat vier van de vijf vondsten gedaan zijn in Zeeland, is het aannemelijk dat het gaat om een noordwaartse uitbreiding, mogelijk onder invloed van het warmer worden de klimaat. Daarbij zal de soort zeker in de kaart gespeeld zijn door de grote hoeveelheid stookplaatsen die is aange- Sponsbekerzwam 156

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 156