binnendijkse wateren, de kreken, de welen en de inlagen in beeld. De laatste soortsbeschrijvingen betreffen de soor ten van het nieuwe landschap, zoals afgedamde Deltawateren en kunstmatig aangelegde werkeilanden. Wie op de kaart of per vliegtuig de kust van West-Europa bekijkt ziet vrijwel steeds een rechte kustlijn zonder onder brekingen. Een gebied als Zeeland, waar verschillende zeearmen en een estuari um bij elkaar liggen, komt maar heel zelden voor. Zee en land grijpen letter lijk in elkaar en dat heeft voor de flora en fauna van beide grote gevolgen. Het is niet toevallig dat in dit boek het hoofdstuk schorren en slikken meer soorten omvat dan enig ander hoofd stuk. Het is een weerspiegeling van de realiteit in het veld. Ook andere land schappen, zoals graslandcomplexen en kreken en welen, zijn door de zee gevormd en diepgaand beïnvloed. Maar niet alleen het landschap; ook het klimaat ondergaat invloed van de zee. Het zeeklimaat zorgt ervoor dat de scherpe kantjes van de winter er af geslepen worden en dat de zomers rela tief koel zijn. Tal van planten en dieren bezetten hier hun uiterste noord- (wesöelijke voorpost dankzij de zachte winters, terwijl enkele noordelijke soor ten hier aan de zuidgrens van hun kli maatstolerantie zitten. Landschap en bodem kunnen binnen Zeeland in feite verdeeld worden in drie districten, die onder verschillende benamingen zowel in de floristiek als in de faunistische literatuur onderschei den worden. Het gaat om een smalle strook pleistocene, kalkarme zandgron den aan de zuidgrens van Zeeuws- Vlaanderen, de overwegend kalkrijke duinen langs de Noordzeekust in het westen, en het zeekleigebied dat de rest van de provincie inneemt. Deze con centratie van overgangsgebieden is heel bijzonder. De zandgronden van Zeeuws-Vlaanderen bijvoorbeeld zijn niet zomaar een uitloper van een veel groter gebied in Belgisch Vlaanderen, maar een geleidelijke overgang van kalk- arm zand met zacht water naar kalkrijke klei met hard water. Dat soort over gangssituaties heeft een geheel eigen karakter en herbergt een groot aantal vaak sterk gespecialiseerde organismen. En hetzelfde geldt voor de overgang tus sen duin en polder en de alom aanwezi ge overgang van zee en land. Zeldzaam Zeeuws besteedt aandacht aan een hele reeks typerende planten en dieren van dit bijzondere gebied. Maar kom, het is tijd om naar buiten te gaan. Gaat u mee? Chiel Jacobusse Hoofd Externe Betrekkingen Stichting Het Zeeuwse Landschap 15

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 15