leid dat we te doen hebben met een betrekkelijk zeldzame vlinder, waarvan het voorkomen in Kortgene als een curi ositeit beschouwd kan worden. Het valt niet te verwachten dat een soort die zich hoog in de bergen weet te handha ven, hier bedreigd zal worden door een strenge winter, zoals dat wel het geval is bij andere migranten uit zuidelijke regionen die zich op onze noordelijke breedte proberen te vestigen. Argyresthia reticulata maakt al bijna twee decennia deel uit van de Zeeuwse fauna en heeft de status van standvlinder daarmee wel verdiend. Een zorgvuldig beheer van de voedselplanten op de bekende vliegplaatsen is een voor waarde om deze soort voor Zeeland te behouden. J.v.V Meidoorn bes- ge wei zwam metje Xylaria oxyacanthae Naarmate een groep van dieren of planten minder bekend is, treedt in sterkere mate het 'onderzoekersef fect' op. Dat houdt in dat verspreidings kaartjes niet zozeer weergeven waar de soort wel of niet voorkomt, maar veeleer in welk gebied er op een bepaalde soort gelet is. Waarschijnlijk is er geen enkele groep van planten of dieren waarvoor het onderzoekerseffect een zo sterke rol speelt als voor de paddestoelen. Veel soorten die als uiterst zeldzaam beschouwd worden, vallen jammerlijk door de mand op het moment dat iemand er gericht naar op zoek gaat. In Zeeland hebben twee mycologen in dat opzicht een reputatie opgebouwd. Wijlen Wim Kuijs uit Goes ontdekte dat specialistische zwammetjes als het Geelgroen bekertje Rutstroemia luteovi- rescensdat op de overjarige stelen van afgevallen esdoornbladeren groeit, en de sneeuwwit gekleurde Smeerwortel- mycena Hemimycena Candidadie gespecialiseerd is op de voet van rotten de smeerwortels, niet zeldzaam zijn, maar onopgemerkt blijven omdat nie mand er gericht naar zoekt. Eerder al had paddestoelenkenner André de Meyer uit Turkeye (West-Zeeuws- Vlaanderen) voor de eerste Nederlandse vondsten van het Meidoornbes- geweizwammetje gezorgd. Ook dat is 10 mei 1999 11 mei 2000 5 juni 1991 11 mei 2000 waBSë*** 28 mei 1988 160 es» Differentiatie in vleugeltekening bij Argyresthia reticulata

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 160