weer zo'n supergespecialiseerd zwam- metje waar je niet zo gauw naar op zoek gaat omdat een vondst zeer onwaar schijnlijk lijkt. Het Meidoorngewei- zwammetje is in zijn voorkomen name lijk beperkt tot afgevallen, overjarige meidoornbessen. Daarbij komt nog dat het zwammetje in het voorjaar (april- mei) tevoorschijn komt: bepaald niet het meest voor de hand liggende sei zoen voor paddestoelenliefhebbers om op pad te gaan. Een enkele keer wordt het zwammetje echter ook wel in herfst en winter aangetroffen. steel. De uiteinden van de vertakkin gen van de steel zijn witgekleurd. In Nederland komen vier ver schillende geweizwammetjes voor. De meest algemene is de Gewone geweizwam (Xylaria hypoxylondie op allerlei soorten dood hout kan voor komen. Het is een herfstsoort die overal in Nederland zeer tal rijk is. De eveneens, althans voor wat het groeisubstraat betreft, weinig kritische Draad vormige geweizwam is draaddun en onvertakt. In Zeeland is het een schaars voorkomende soort. De Beukendopgeweizwam Xylaria carpophilais een uitge sproken specialist, en net als bij het Meidoornbesgeweizwammetje ver schijnt het vruchtlichaam in het voor jaar en de zomer. Afgezien van de specifieke voorkeur voor overjarige meidoornbessen, zijn er diverse andere kenmerken om de Meidoornbesgeweizwam te onderschei den van zijn verwanten. Het is de meest vertakte soort, en bij nauwkeurige Geweizwammetjes danken hun naam aan de bouw van het vruchtlichaam. Dat bestaat uit een, vaak meermalen vertakte, zwartgekleurde, meestal harige Meidoornbesgeweizwam (xl5) Gewoon geweizwammetje 161

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 161