Trechteroesterzwam beschouwing blijken bij deze soort de uiteinden in plaats van zuiver wit eerder roomkleurig of een enkele keer zelfs gelig te zijn. Hoewel de Meidoornbesgeweizwam niet op de Nederlandse Rode lijst staat, is het maar de vraag of dit bijzondere zwammetje zich goed zal weten te handhaven. Het aantal meidoorns op min of meer natuurlijke standplaatsen is de laatste halve eeuw schrikbarend afgenomen en het is twijfelachtig of de povere aanplant in bermplantsoenen en dorpsbosjes daarvoor voldoende com pensatie biedt. Waarschijnlijk zullen we het nooit weten, want ook heden ten dage blijven verreweg de meeste groei plaatsen van dit specialistische zwam metje onopgemerkt. C.J. Pleurotus cornucopiae In Nederland komen vijf verschillende soorten oesterzwammen voor. Hierbij is de Gewone oesterzwam het meest gewaardeerd om zijn culinaire kwalitei ten. In de supermarkt is de Gewone oesterzwam naast de champignons één van de meest gangbare paddestoelen voor consumptie. De Gewone oester zwam is in het wild een zeer algemene paddestoel. Een soort die bij oppervlak kige beschouwing met de Gewone oesterzwam verwisseld zou kunnen worden is de Trechteroesterzwam. De Trechteroesterzwam is in Nederland een zeer zeldzame verschijning. De meeste vondsten komen uit de Hollandse duinen en het Deltagebied. De literatuur heeft het over kalkhou- dende klei- en zandgrond. Het meest is de soort gemeld van iep en wilg. De Trechteroesterzwam is een saprotro- fe paddestoel die dood organisch mate riaal, in dit geval dode stammen en stronken van diverse boomsoorten, afbreekt. De elementen waaruit hout is opgebouwd kunnen hierdoor weer wor den opgenomen in de kringloop van de natuur. Bij dit proces zijn overigens ook andere organismen actief. De Trechteroesterzwam is in staat om zowel cellulose als lignine, de belang rijkste componenten van het hout, vol ledig af te breken. Is dit proces eenmaal in gang gezet, dan is het geïnfecteerde hout duidelijk te onderscheiden van niet-aangetast hout doordat het zacht wordt. Van het geïnfecteerde hout kun je haast een bal kneden. Dit proces staat ook wel bekend als witrot, genoemd naar de witte verkleuring van het hout. De Trechteroesterzwam is betrekkelijk eenvoudig van zijn soortgenoten te onderscheiden. Een blik onder de hoed is meestal al voldoende. Zitten de plaat jes bij de Gewone oesterzwam alleen onder de hoed, bij de Trechter oesterzwam lopen de plaatjes door tot ver op de steel. Daarnaast is de hoed zoals de naam al doet vermoeden trech tervormig. Van dit kenmerk is ook de wetenschappelijke soortnaam cornuco- 162

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 162