De Grijze grootoorvleermuis is sterk aan gebouwen gebonden. Dit in tegenstel ling tot de Gewone grootoorvleermuis, die bijvoorbeeld ook in holle bomen verblijft. Waar grootoren in Zeeland jagen is niet goed bekend. In het binnenduingebied van Schouwen, in de Manteling van Walcheren, en in het westelijk deel van Zeeuws-Vlaanderen zijn grootoren gesignaleerd. Ze jagen vooral in loofbossen en bossen op land goederen. In agrarische buitengebieden zijn kleine, geïsoleerd gelegen bosjes van belang voor Grootoorvleermuizen. Door het beperkte aantal waarne mingen kunnen we ook niet met zeker heid vaststellen hoe het met de groot oorvleermuizen in Zeeland gaat. Onderzoek in West-Friesland toonde aan dat grootoorvleermuizen de laatste tientallen jaren sterk zijn achteruitge gaan, door het opruimen van oud geboomte in dorpskernen, hoogstam- fruitboomgaarden, het dempen van drinkpoelen en het verlagen van het slootwaterpeil. Flierdoor neemt ook het aantal insecten af. Grootoorvleermuizen zijn sterk plaatstrouw, en trekken niet weg als de omstandigheden ongunstig worden. Ze zijn daardoor erg kwetsbaar en lijden dan honger. Het is dus zaak om zuinig om te gaan met oude gebou wen en bomen waar vleermuizen hui zen, en te zorgen voor de aanleg van nieuwe beplantingen. Kerkzesoog Segestria Jlorentina Spinnen staan bij het publiek niet bepaald in een goed blaadje. Wespen, pissebedden en oorwurmen mogen veel mensen dan angst inboeze men, ze hebben het niet zover geschopt dat er voor die angst een (pseudo-)medische benaming bestaat. Spinnen hebben een officiële erkenning als toppunt van griezeligheid met de term 'arachnofobie' (spinnenangst). De Kerkzesoog is een groot-formaat griezel, die met zijn metalig-glanzende kaken bij voorkeur in de menselijke omgeving vertoeft. Volgens de spinnen- gids heeft het dier een voorliefde voor havenplaatsen, en misschien is dat één van de redenen dat deze spin in Zeeland tamelijk algemeen voorkomt. Dat is des te opmerkelijker omdat de Kerkzesoog in de rest van Nederland ontbreekt. Vroeger kwam het dier ook in oude wijken van Rotterdam voor, maar waarschijnlijk zijn de bombarde menten in de Tweede Wereldoorlog de Muurleeuwebek

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 168