Selderij op de stengel en het blad zitten. Ze hel pen de plant, samen met de vlezige bla deren, te overleven in het zilte milieu. De grijze tint weerkaatst het meeste zonlicht dat de plant beschijnt. Zo raakt het blad niet oververhit en wordt te sterke verdamping (en dus vochtverlies) voorkomen. Erg optimistisch kunnen we niet zijn over de toekomst van één van de zeld zaamste zoutplanten van de Nederlandse flora. In de Verdronken Zwarte Polder heeft de plant het nieuwe millennium ternauwernood gehaald, maar het blijft de vraag of deze recente vondst het begin is van een nieuwe bloeiperiode, of dat dit slechts een laat ste opflakkering van de kaars is alvorens deze definitief dooft. A.d.Z. Apium graveolens Wanneer wij bij de supermarkt knolselderij aanschaffen voor de erwtensoep en bleekselderij voor onze pizza is het moeilijk voor te stellen dat we te doen hebben met een verwant van een wilde plant, waarvan de stam vader in Zeeland opmerkelijk veel voor komt. De verspreiding is gebonden aan het brakke milieu. Zeeland neemt ten opzichte van de rest van Nederland wat dat betreft een belangrijke positie in. Toch is Selderij niet algemeen. Als puur wilde plant kennen we Selderij als een middelhoog opschietende plant met de voor ons kenmerkende geur en licht groene glans. Wat wij kennen als kruid in de keuken en als plant in menige tuin is een grotere cultuurvariëteit. Deze wijkt maar weinig af van de oor spronkelijke plant. Verdere beschrijving kan daarom wel achterwege gelaten worden. Tiet geslacht (Apium) waartoe Selderij behoort, heet in het Nederlands moe- 175

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 175