Heemst rasscherm. Zoals de naam aangeeft zijn alle leden van dit geslacht gebonden aan natte ecosystemen. Apium graveo- lens eveneens, zij het dat het milieu behalve nat ook brak moet zijn. Overigens gedraagt Selderij in onze tui nen zich niet als de brakke waterplant. Hier zijn het de ideale geschapen condi ties die de plant vitaal houden. De naam graveolens duidt trouwens op het feit dat de plant vaak in tuinen gekweekt wordt. Selderij is verbreid in de gehele gematig de zone, in kustgebieden en lokaal in het binnenland op zoute plaatsen. In Zeeland prefereert Selderij brakke plaat sen met een kruidenvegetatie. Vaak is Selderij te vinden in gezelschap van Heemst (Althaea officinalisop hoger gelegen vloedmerken in binnenlandse kreken. Zeebies Scirpus maritimusen Zilt torkruid Oenanthe lachenalii) zijn ook vaak standplaatsgenoten. Meestal is er op de groeiplaatsen sprake van con tact tussen zout en zoet water. Aan dijk- voeten bijvoorbeeld, en op hoge oever- wallen aan de kust. Binnendijks is de soort te vinden op de randen van oude kreken en ook soms sloten. Ondanks de variatie aan groeiplaatsen, is Selderij beslist niet algemeen. Zeeland neemt de belangrijkste plaats in in het Nederlandse kustversprei- dingsgebied. Selderij wordt van ouds her voor allerlei doeleinden gebruikt. Reeds in de oudheid komen we de plant tegen. Selderij werd bijvoorbeeld bij begrafenismaaltijden gegeten en de Romeinen vlochten er zelfs grafkransen van. Ook in ander verband werd Selderij gebruikt. Men zegt dat Selderij ook de geslachtsdrift opwekt. In ons land en ook daarbuiten werd Selderij daarom vaak gebruikt om ons gedo mesticeerde huisvee tot voortplanting aan te zetten. Deze laatste praktische overwegingen hebben er wellicht toe geleid Selderij als zinnebeeld voor de vruchtbaarheid te gaan gebruiken. Een afrodisiacum met brede toepassingen! R.B. Althaea officinalis Heemst is een opvallende plant door de iets paarsroze getinte, grote witte bloemen en de bleek grijs groene bladeren. De hoogte van de plant kan meer dan een meter bedra gen, dus is het ook in dat opzicht geen soort die je gauw over het hoofd ziet. De Heemst is lid van de kaasjeskruidfa milie en dat is te zien aan de zaaddoos jes, die veel weghebben van een plat Edammertje. Hoewel zuidelijk van ons land de Heemst in verschillende zoetvochtige milieus voorkomt, geldt de soort in Nederland als een typische brakwater plant. Het meest uitgesproken komt dat tot uiting op de Zuid-Hollandse eilan den, waar de plant langs het Haringvliet en het Hollands Diep buitendijks groeit. In Zeeland komt dat nooit voor; hier geldt de Heemst veeleer als een 176

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 176