den, maar ook op heel andere planten als bijvoorbeeld Vogelkers, zijn de rup sen van de Heemstspanner gevonden. Voor een brakwatersoort als de Heemst geldt Zeeland vanouds als een belang rijk bolwerk. En ondanks alle aanslagen op de brakke natuurgebieden zal dat ook in de toekomst wel zo blijven. Als een zo karakteristieke plant als de Heemst hier het loodje legt heeft Zeeland pas echt zijn karakter verloren. Zover zal het hopelijk nooit komen! C.J. dat er binnen Nederland 'slechts' 44 soorten wapenvlie- gen zijn aan getroffen en er een Neder landstalige tabel bestaat, waarmee alle soorten betrekkelijk eenvoudig op naam te brengen zijn. Daarnaast bezit ten veel wapenvliegen de meest fantasti sche kleuren, van geel, blauw-purper, en metallic, tot groen en zelfs fel rood. Veel van de mensen die voor het eerst een wapenvlieg door een loep zien, zul len moeten erkennen dat ze nooit gewe ten hebben dat er zulke fraaie vliegen bestaan. Jammergenoeg hebben de ver schillende soorten nog geen eigen Nederlandse naam. Wapenvlieg Nemotelinus uliginosus Wie op een zomerse dag een wan deling maakt over een van de Zeeuwse schorren en daarbij een beetje oplet, kan het verschijnsel haast niet missen: hele wolken van witte pluisjes vliegen op vanuit de vegetatie. Bij nade re bestudering van deze pluisjes blijkt het om een superkleine vliegensoort te gaan. Zwart met op het achterlijf één of meerdere grote witte vlekken. Het zijn wapenvliegen behorend tot het geslacht Nemotelus. Wapenvliegen vormen naast bijvoor beeld de Zweefvliegen bij insecten liefhebbers een populaire studiegroep. Dit heeft o.a. te maken met het gegeven Wapenvliegen heten zo omdat er op hun rug meestal een rijtje doorntjes aanwezig is, ze zijn 'gewapend'. De vol wassen dieren zitten vaak op bladeren te zonnen. Nectar en stuifmeel wordt vooral van schermbloemen gesnoept. Het uiterlijk van veel wapenvliegen lijkt veel op dat van bijen of wespen. Dit ver schijnsel heet mimicry en is bedoeld om potentiële vijanden op afstand te houden. Zo worden de hongerige vogels, bang voor een flinke steek, op een dwaalspoor gezet. De dieren hebben een specialistische levenswijze. Sommige soorten hebben larven die in rottend hout leven. Andere leven weer in de bodem of in mest. De soorten waarvan de larven een aquatische levenswijze hebben, kunnen een voorkeur hebben voor zoet, brak of Wapenvlieg

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 178