men bijvoorbeeld) bemachtigd. Dit gedrag is dikwijls goed te zien in de diverse inlagen, karrenvelden en kreek restanten en op de slikken van de Oosterschelde en Westerschelde. Ook langs de oevers van het Veerse Meer, het Grevelingenmeer en in allerlei brakke sloten is het geen zeldzaam schouw spel. De Kluut is een vogel die zowel in Europa als Azië en Afrika voorkomt, maar waarvan wordt aangenomen dat het zwaartepunt van de verspreiding zich bevindt in het kustgebied van Noordwest-Europa. Van de ongeveer 20.000 paren die in dit deelgebied voorkomen, broeden de grootste aantal len in Nederland (7200 paren). Van de Nederlandse broedpopulatie bevindt zich de laatste jaren zo'n 35% (2400- 2800 paren) in de Delta van Zuidwest- Nederland. 's Winters verblijft het merendeel van de kluten langs de Oost- Atlantische kust met als belangrijkste gebieden Frankrijk, Portugal en Senegal. Een klein deel blijft in Nederland ach ter, met name in Zeeland, waar enkele honderden exemplaren zijn aan te tref fen in het Veerse meer en de Oosterschelde en Westerschelde. De Kluut behoort samen met soorten als de Bontbek- en Strandplevier en de Dwergstern tot de zogenoemde 'kale- grond' broeders. Het is een pioniersoort die doorgaans in kolonies broedt. Zijn nest, met daarin 4 eieren, bevindt zich bij voorkeur op onbegroeide terreinen (schelpenbanken, drooggevallen gron den, inlagen en soms zelfs op akkers tussen de suikerbieten). Daarbij is de aanwezigheid van slikkige bodems op niet al te grote afstand van de broed plaats van belang omdat de kuikens daar hun voedsel zoeken. Kluten 182

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 182