afzettend vrouwtje. Sindsdien zijn ze hier niet meer gesignaleerd. In 1998 werden twee exemplaren gezien in het Heggengebied van Sluishoek (Zuid- Beveland). Sinds 1995 is de soort ook een regelmatige verschijning op vijf locaties in Zuid-Limburg. Een kenmerk van de volwassen dieren is dat ze langdurig op een zonnige plek kunnen zitten wachten en pas als ze een prooi ontdekken opvliegen. In Neder land vliegt de soort in één generatie van eind-juni tot begin-september. De Vuurlibel is veelal alleen actief tijdens warme, zonnige perioden waarbij de temperatuur ruim boven de 20 °C uit komt. Dit betekent dat de soort in ons land vrijwel alleen tussen half elf en half vier actief is. De Vuurlibel wordt veelal gevonden bij kleine, ondiepe, stilstaan de en enigszins voedselrijke wateren zoals poelen, vijvers en kanalen. De soort tolereert in beperkte mate brak water. In Nederland zijn acht soorten libellen aangewezen als beschermde inheemse soorten krachtens de Natuur beschermingswet. Eiiervan zijn alleen de Groene glazenmaker Aeshna viridis en Gevlekte witsnuitlibel (Leucorrhinia pectoralisals dwaalgast waargenomen in Zeeland. De Rode lijst van bedreigde en kwetsbare libellen in Nederland omvat 27 soorten die 'verdwenen', 'ernstig bedreigd', 'bedreigd' of 'kwets baar' zijn. Zeven soorten hiervan komen als dwaalgast voor in Zeeland. De Vuurlibel is niet in deze lijst opgeno men, omdat de soort zich nog geen 10 jaar achter elkaar in Nederland voortge plant heeft. R.W Kruipend moerasscherm Apium repens Heel af en toe komt er een nieuwe melding binnen. Dan is het Kruipend moerasscherm gevonden op een plaats waar hij nog niet eerder was gemeld. Sinds de provincie Zeeland een speciaal onderzoek heeft uitgevoerd naar het voorkomen van deze soort in 1998, is er ook landelijk extra belang stelling. Belangstelling die reeds eerder was aangewakkerd door de vermelding van het Kruipend moerasscherm in de zogenaamde Habitat-richtlijn van de Europese Gemeenschap. Hieruit blijkt dat Nederland een internationaal belangrijke rol speelt bij de instandhou ding van deze soort, die in het gehele verspreidingsgebied bedreigd wordt. Het is een West- en Midden-Europese soort met vindplaatsen tot in Zuid- Europa en het Atlasgebergte in Noord- Afrika. Binnen dit verspreidingsgebied komt het Kruipend moerasscherm voor op geheel van elkaar geïsoleerde plaat sen die ogenschijnlijk weinig overeen komst vertonen. Dit beeld vinden we ook in Nederland, waar het voorkomen tot twee regio's is beperkt. Kruipend moerasscherm komt in de nazomer tot bloei; de vruchtzetting vindt pas in de herfst plaats. Het is ove rigens nog onduidelijk of deze soort zich via zaad (geslachtelijk) kan voort- 185

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 185