planten of dat er uitsluitend sprake is van vegetatieve voortplanting. Onder zoek in Engeland heeft in ieder geval kiemplanten uit zaad opgeleverd, en het lijkt niet onwaarschijnlijk dat dit in Nederland ook kan, temeer omdat er goed ontwikkeld zaad aan Nederlandse herbariumexemplaren gevonden is. De bloeischermen zijn wit, en staan in alle gevallen op bloeistengels die vanaf de kruipende stengels over de grond uit schieten. De plant kan onder invloed van intensieve beweiding of een inten sief maairegiem soms uiterst laag blij ven, soms niet hoger dan zo'n 3 centi meter. In andere gevallen, vooral in ruigere en nattere vegetaties, worden de planten wel meer dan 20 centimeter hoog. De plant als geheel lijkt zeer sterk op het Groot moerasscherm en vaak komen deze twee soorten samen voor. Slechts het aantal omwindselbladen is een onderscheidend kenmerk. Op de oevers van Canisvliet groeien planten die wellicht een kruising zijn van beide soorten, aangezien ze duidelijke ken merken van zowel het Groot als het Kruipend moerasscherm hebben. Momenteel kennen we zeven groei plaatsen in Nederland, verdeeld over twee gebieden: Overijssel (twee groei plaatsen bekend) en Zeeuws- Vlaanderen. Hier gaat het om 5 groei plaatsen langs laaggelegen en zeer drassige kreekbegeleidende graslanden. Eiiervan zijn er twee recent gemeld: het Groot Eiland bij Hulst (f998) en de Sint Kruiskreek bij Aardenburg (2000). Waarschijnlijk heeft de soort op deze plekken altijd al gestaan, maar werd hij nooit eerder opgemerkt. Kruipend moerasscherm 186

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 186