in razend tempo tot een niet ongewone verschijning. In Zeeland althans, want afgezien van Zuid-Limburg is het elders in Nederland nog steeds een bijzondere soort. Twee dingen zijn daarbij opmerkelijk. In de eerste plaats valt het op hoeveel van de eerst gekoloniseerde groeiplaatsen gelegen zijn langs belangrijke transpor tassen in de provincie. Dat lijkt erop te wijzen dat aanvoer van het stoffijne zaad van de plant kennelijk toch tot op zekere hoogte gekoppeld is aan de mens. Dat heeft op zijn minst de ver spreiding versneld, want ongetwijfeld was de Bijenorchis ook op eigen kracht uiteindelijk ookwel hier gearriveerd. De vestiging past helemaal in het plaatje dat we ook zien bij dagvlinders als het Landkaartje en de Gehakkelde aurelia en vogels als de Cetti's zanger. Het is heel goed mogelijk dat één en ander een gevolg is van het warmer worden van het klimaat. Een tweede opmerkelijk gegeven is dat de Bijenorchis na een lange aarzelende aanloopperiode in vrij korte tijd ineens vaste voet wist te verkrijgen. Hier dringt zich een vergelijking op met een andere orchidee, te weten het Hondskruid (Anacamptis pyramidalis)Deze tot voor kort uiterst zeldzame soort is momen teel van vijf groeiplaatsen in Zeeland bekend, en het lijkt een kwestie van tijd voordat deze schoonheid zich een even vaste plek heeft verworven als de Bijenorchis. Opvallend is daarbij dat ook het Hondskruid weer vooral langs grote wegen te vinden is. En dan is er zelfs nog een derde soort in het spel: de Bokkenorchis Himantoglossum hirci- num). Reeds in de Atlas van de Nederlandse flora uit 1985 wordt een parallel getrokken tussen de toen nog zeldzame Bijenorchis en de nog veel zeldzamere Bokkenorchis. Van beide soorten wordt vergelijkenderwijs gemeld dat 'de diverse vondsten een groot interval in ruimte en tijd' hebben. Laat nu uitgerekend de Bokkenorchis zich ook op tenminste twee plaatsen langs een hoofdweg in Zeeland gevestigd hebben. Onder orchideeënliefhebbers geldt onze pro vincie inmiddels na Zuid-Limburg als een orchideeënprovincie bij uitstek. C.J. Bijenorchis 188

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 188