De waterstandsverlagingen en het onna tuurlijke waterpeilbeheer (hoge water stand in de zomer en lage waterstand in de winter), hebben voor de Blauwborst op het eerste gezicht geen nadelige gevolgen gehad. De kwaliteit van het riet wordt door dit waterbeheer echter minder en bovendien kunnen er bij een dergelijk waterbeheer meer bomen, struiken en ruigtekruiden in de rietvel den groeien. Andere rietvogels hebben hier zwaar onder te lijden gehad en de stand van diverse soorten is de laatste decennia dan ook sterk gedaald. De populatie Blauwborsten neemt echter nog steeds toe, en tegenwoordig broe den sommige paartjes al in slootkanten met maar een paar rietstengels. Hun voedsel bestaat uit insecten. In de win ter zijn insecten schaars en trekken ze naar Afrika. Al in maart komen de Blauwborsten terug. De mannetjes zin gen dan een prachtig lied dat een beetje lijkt op de zang van een Nachtegaal. In de volksmond wordt de Blauwborst dan ook wel de Rietnachtegaal genoemd. In het begin van de baltstijd zingen ze dag en nacht door. Ze maken dan ook gere geld een mooie baltsvlucht en pronken met hun blauwe borst en rode staartzij- den om een vrouwtje te lokken. Het vrouwtje is minder helder gekleurd. Daardoor valt ze minder op tijdens het broeden. Gedurende de broedtijd hou den de vogels zich schuil en lijkt het of ze zijn verdwenen. Nadat de jongen zijn uitgevlogen begint de balts en de zang weer opnieuw en wordt er een tweede legsel grootgebracht. In de periode sep- tember-oktober vertrekken de Blauw borsten weer naar het zuiden. A.W Noordse woelmuis Microtus oeconomus De Noordse woelmuis is de grootste woelmuissoort van Nederland. Met de andere woelmuizen deelt hij de stompe kop, de bruine vacht, de in de pels verborgen oren, en de korte staart. Hij lijkt wat dat betreft als twee drup pels water op de Aardmuis en de Veldmuis. Uiterlijk onderscheidt hij zich slechts van deze soorten door zijn iets langere staart (tot 40% van de lichaamslengte), de meer glimmende, donkerbruine rugvacht, de donkerdere poten en het iets grotere lichaamsge wicht. De Noordse woelmuis kan f6 centimeter lang worden en 70 gram wegen. De Noordse woelmuis is de oudste woelmuissoort van Nederland. Er zijn fossiele resten gevonden uit de laatste ijstijd, meer dan f0.000 jaar geleden. Samen met Mammoet, Wolharige neus hoorn en Sabeltandtijger, bewoonde hij toen de Europese toendra's van de gematigde breedte. Naarmate het kli maat na de ijstijd echter steeds zachter werd, schoof het verspreidingsgebied van de Noordse woelmuis in noorde lijke richting op. Tegenwoordig komt de soort algemeen voor in de taiga's en toendra's van Skandinavië en Rusland. 190

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 190