- kusten van alle continenten. De ver spreiding in Nederland is vrijwel beperkt tot stranden, daarbuiten komen de vogels maar zelden voor. De Westerschelde, monding van de Oosterschelde en delen van de Waddenzee zijn de overige gebieden waar aantallen van betekenis voorko men. De verspreiding van de Drieteenstrandloper wordt dus beperkt door de sterke voorkeur voor zandige, hoogdynamische platen. in mei en augustus, verblijven duizenden Drieteentjes voor een korte periode in de monding van Ooster schelde en Westerschelde. Deze vogels foerageren hoofdzakelijk op de zan dige platen midden in deze wateren en zijn daar om moeilijk waar te nemen. Spectaculair zijn de grote groepen die zich met hoog water verzamelen op hoogwater- vluchtplaatsen (HVP's). Bekende HVP's zijn het vogeleiland bij Neeltje Jans (Oosterschelde), de Zandplaat bij Terneuzen en de strekdam bij Ossenisse (Westerschelde). Alleen in de Westerschelde worden in de trektijd internationaal belangrijke aantallen waargenomen. F.A. Van oktober tot en met april overwinte ren enkele honderden Drieteentjes op de Zeeuwse stranden. Een door middel van kleurringen individueel herkenbare vogel werd begin jaren '90 meerdere winters na elkaar waargenomen op de zuidkust van Walcheren. Deze vogel was in mei tijdens de voorjaarstrek op IJsland geringd! Drieteenstrandlopers broeden niet op IJsland maar gebruiken dit eiland als laatste tussenstop naar de broedgebieden op de toendra's van Groenland en Canada. In Zeeland wor den de grootste aantallen niet in de winter maar in de trektijd geteld. Dan, Duinfranjehoed Psathyrella ammophila De buitenste duinenrij is één van de meest dynamische landschapsty pen die wij rijk zijn. Je zou verwachten dat in die barre wereld van stuivend zand nauwelijks planten en dieren weten te overleven. Dat een taaie gras soort als Helm het er uithoudt is nog tot daar aan toe, maar fragiele padde stoelen als de Duinfranjehoed zou je er Bonte strandlopers 19

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 19