Gebochelde wasplaat de vallei en in droge jaren wat lager. Maar grote afstanden overbruggen in korte tijd, dat zit er niet in. Bij het ont breken van een zaadbank kan het dan lang duren om een natuurgebied dat ver ligt van bestaande groeiplaatsen te kolo niseren. Ondanks dat werd in het najaar van 1975 dan toch een duinval- leiplant, die als vrijwel uitgestorven te boek staat, aangetroffen op een achteraf plekje op een voormalige zandplaat in de Grevelingen. De soort heeft zich sindsdien verspreid over alle droogge vallen, ontzilte en vochtige gronden in de Grevelingen, in miljoenen exempla ren. Geen zzz meer in de flora. Nadien heeft vanuit die enorme zaadbank (herjvestiging plaatsgevonden op de platen in het Krammer-Volkerak, op Schouwen in de duinvalleien van de Verklikker, en op Goeree. Misschien zat dat zaad wel aan de schoenen van natuurgenieters. Hoe dan ook, door de vestiging en massale verspreiding is de Herfstbitterling de duinvalleiplant van de zandplaten in de Grevelingen gewor den. En bij een adequaat beheer zal hij dat nog vele jaren kunnen blijven. J.B. Hygrocybe konradii Hygrocybe konradii heet in goed Nederlands de Gebochelde was plaat. Dit chroomgele zwammetje bevolkt verschillende van de duingras landen in Zeeuwse natuurgebieden, waarbij de kleur en de meestal ietwat puntige vorm de aandacht trekken. Erg groot wordt deze zwam niet, 3 tot 8 centimeter maar, met een hoed van 2 tot 3 centimeter doorsnede. De plaatjes zijn bij deze wasplaat geel, bijna net als de hoed en steel. Opvallend is de witte basis van de steel. De Nederlandse naam dankt hij aan de indeukingen van de hoedrand. Verder heeft dit zwam metje geen opvallende geur of smaak. Fraai duizendguldenkruid 201

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 201