Actieprogramma Soortenbeleid Zeeland Het provinciale actieprogramma soor tenbeleid is erop gericht de zeldzame en bedreigde planten en dieren van Zeeland meer nadrukkelijk onder de aandacht te brengen. Een programma met soortgerichte inrichtings- en beheersmaatregelen moet de vereiste condities voor de aandachtsoorten her stellen. Er wordt gebruik gemaakt van bestaande budgetten voor inrichting, beheer, voorlichting en onderzoek, aan gevuld met provinciale, landelijke en Europese middelen voor soortenbeleid. De maatregelen strekken zich over de gehele provincie uit, binnendijks zowel als buitendijks, binnen natuurgebieden en in het cultuurlandschap. Maatregelen in het cultuurlandschap Een groot aantal aandachtsoorten in Zeeland is afhankelijk van het cultuur landschap. Het betreft hier planten en dieren die de specifieke landschapsele menten, zoals akkerranden, dijken, heg gen, bermen, slootkanten drinkputten, beplantingen en zelfs gebouwen, weten te benutten. De soorten waar het hier om gaat zijn niet zozeer gebaat bij grote oppervlakten natuurgebied, maar wel bij een grote afwisseling van groene ele menten in het landschap. De laatste decennia zijn al veel landschapselemen ten in Zeeland hersteld. Het aantal vee drinkputten, knotbomen, bloemdijken en (sinds kort) akkerranden is duidelijk toegenomen. Specifiek voor de aan dachtsoorten van het cultuurlandschap zijn de volgende extra maatregelen nodig: akkerrandenbeheer optimaliseren voor akkerplanten, akkervogels en Koninginnepage; oogstrestanten aanbieden op bieten akkers voor Rietgans en Kleine zwaan; masterplan Zeeuwse bloemdijken opstellen en uitvoeren voor dijkplan- ten, kleine zoogdieren en vlinders: faunapassages ontwikkelen voor klei ne zoogdieren en amfibieën; vrijwillige nestbescherming uitbrei den voor weidevogels; gedoogbeheer voor ganzen op cul tuurgronden introduceren; meer slaapplaatsen, bomen en strui ken voor vleermuizen, uilen en Sleedoornpage; voorzichtig omgaan met herstel van gebouwen in verband met aanwezige muurplanten, vleermuizen en uilen; drinkputten herstellen en verbin dingszones ontwikkelen voor amfi bieën. Maatregelen in kreek en moeras Provincie, waterschappen en terreinbe heerders zijn al vele jaren bezig om de Zeeuwse kreekoevers natuurvriendelij ker te maken, natte oevergraslanden en rietmoerassen tot ontwikkeling te bren gen, en de kwaliteit van het oppervlak tewater te verbeteren. In de afgesloten zeearmen wordt door Rijkswaterstaat en terreinbeheerders toegewerkt naar een meer natuurlijke moerasontwikkeling en meer uitwisseling tussen de Deltawateren onderling. Hoewel de kre ken en afgesloten zeearmen in het Deltagebied al een grote diversiteit aan soorten en terreintypen bezitten, blijven sommige soorten toch nog achter in hun ontwikkeling. Specifiek voor deze 207

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2001 | | pagina 207